LISTA NAJSREĆNIJIH ZEMALJA SVETA: Srbija na dnu, ispred nas čak i Kosovo

Rangirano je 158 zemalja, a Finska, Holandija, Švedska, Novi Zeland i Australija su od šestog do desetog mesta.

 

Švajcarska je najsrećnija zemlja na svetu, a odmah za njom su Island, Danska, Norveška i Kanada, navodi se u izveštaju Međunarodne studije o sreći obajvaljene u Njujorku.

SAD su na 15. mestu, Belgija na 19, Velika Britanija je na 21, a Nemačka na 26. mstu. Francuska je na 29. mestu, Španija je 36, a Italija i Grčka su na 50, odnosno 102. mestu, dok je Rusija na 64. 

Srbija je u donjoj polovini liste, na 87. mestu, iza Slovenije koja je na 55. mestu i Hrvatske koja je na 62. Rangirano je i Kosovo koje je takođe ispred Srbije, na 69. mestu, kao i Crna Gora koja je na 83. mestu.

Iza Srbije su Makedonija koja je dospela na 93. mesto, Albanija je 95, a Bosna i Hercegovina je na 96. mestu.

Izveštaj o sreći u svetu je treći godišnji, a cilj se da se pokuša da se utiče na politiku država. Ujedinjene nacije su tu studiju prvi put objavile 2012. godine, prenela je agencija AFP.

Ceo izveštaj možete o sreći možete pogledati ovde.

Istraživači su listu sastavili na osnovu očekivanog životnog veka uz dobro zdravlje, BDP po glavi stanovnika, društvene podrške – mogu li se stanovnici osloniti na nekoga, poverenja – merenog percepcijom odsustva korupcije iz politike ili rada, percepcije slobode pri odlučivanju u životu, i na osnovu procene velikodušnosti u društvu.

Trinaest prvoplasiranih zemalja je isto kao 2014. godine, ali u drugačijem redosledu, rekao je Džefri Saks, direktor Instituta za Zemlju na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, jedan od autora izveštaja grupe nezavisnih eksperata.

Te zemlje imaju i bogatstvo i jaku društvenu podršku, relativno poštene i odgovorne vlasti, rekao je on na konferenciji za novinare.

– Zemlje u toj grupi nisu visoko rangirane zbog prihoda, već zbog društvene podrške, ili po oba kriterijuma – dodao je on. 

Avganistan (153. mesto) i ratom razorena Sirija (156.) pridružili su se grupi od deset najmanje srećnih zemalja, na dnu rang-liste: Togo (158.), Burundi (157.), Benin (155.), Ruanda (154.), Burkina Faso (152.), Obala Slonovače (151.), Gvineja (150.) i Čad (149. mesto). Uprkos ratu, Irak je na 112. mestu, i to ispred Južne Afrike, Indije, Kenije i – Bugarske.

Pored novca, izveštaj naglašava značaj pravičnosti, poštenja, poverenja i dobrog zdravlja, uz napomenu da ekonomska kriza ili prirodne katastrofe ne ruše nužno sreću.

Irska i Island su najbolji primeri zemalja koje su uspele da ostanu srećne, zahvaljujući jakoj društvenoj podršci, uprkos finansijskoj krizi koja ih je ozbiljno pogodila. Izveštaj pominje i region Fukušime u Japanu, gde je zemljotres 2011. godine “doveo do povećanja poverenja i sreće”, zbog jačanja veza među ljudima.

– Jedna od preporuka je da se merenje sreće upotrebi da bi se pomoglo svetu u ovom periodu postavljanja novih ciljeva održivog razvoja – rekao je Saks.

On je takođe naglasio značaj detinjstva za kasnije ostvarivanje srećnog života.

– Moramo da rano investiraju u život dece, tako da postanu nezavisni odrasli, produktivni i srećni, doprinoseći i društveno, i ekonomski – dodao je on.

Autori Izveštaja koji je objavila SDSN (Sustainable Development Solutions Network – Mreža za održiva razvojna rešenja), su i Džon Helivel s kanadskog Univerziteta UBC (Univerzitet Britanske Kolumbije) i Ričard Lajard sa ekonomskog fakulteta u Londonu (London Sćool of Economics), navela je agencija AFP.