Mala verovatnoća da će se u Srbiji pojaviti ebola, ali ipak…

Epidemiolog Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović - Batut" Bojana Grgić rekla je danas da je u Srbiji nizak rizik od pojave ebole.

– Ne možemo reći da rizika nema uopšte. On je nizak imajući u vidu koji je put prenošenja bolesti, ali ne možemo naravno u potpunosti da isključimo tu mogućnost i ne smememo tako ni da se ponašamo i moramo da budemo spremni – kazala je Grgićeva agenciji Beta.

Prema njenim rečima, mere koje se u ovom trenutku preduzimaju u Srbiji su mere koje preduzimaju i druge zemlje da bi bile spremne za eventualni slučaj sa sumnjom na ebolu.

Epidemija ebole proglašena je u tri zemlje zapadne Afrike – Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu.

Grgićeva je navela da je Svetska zdravstvena organizacija saopštila koje mere treba da preduzimaju države u kojima je registrovana epidemija bolesti, mere koje preduzimaju države koje imaju neke slučajeve sumnje ili potvrđene slučajeve ebole i zemlje koje se
graniče sa tim zemljama.

– Za sve ostale države ne treba da bude nikakva zabrana međunarodne trgovine niti putovanja – kazala je Grgićeva.

Prema njenim rečima, države treba da obaveste putnike koji odlaze u pogođena područja o riziku, treba da su spremne da eventualno otkriju i istraže i da mogu da zbrinu pacijente kod kojih postoji sumnja na oboljenje.

– Treba da se da odgovarajuća informacija javnosti, i eventualno da su spremne da evakušu svoje ljude ako su u ugroženim područjina kod kojih je dokazana ebola – dodala je Grgićeva.

Ona je navela da zemlje pogođene ebolom imaju slab zdravstveni sistem koji ne može da se izbori sa takvom razmerom epidemije i da je zato najveći broj obolelih među zdravstvenim radnicima koji nemaju odgovarajuću zaštitu.

– To je suština i zašto je ta epidemija tamo veliki problem – nemaju kapaciteta da stave epidemiju pod kontorolu – kazala je Grgićeva.

Po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti u Srbiji sve osobe koje dolaze iz zemalja u kojima ima virusa hemoralgijskih groznica (gde spada i ebola) stavljaju se pod zdravstveni nadzor.

Simptomi ebole su groznica, slabost, bolovi u mišićima, glavobolja, bol u grlu, povraćanje, dijareja, poremećene funkcije jetre i bubrega i povremeno intenzivno krvarenje. Period inkubacije iznosi dva do 21 dan.

Ta bolest se prenosi sa životinje na čoveka i sa čoveka na čoveka, preko telesnih tečnosti, kontakta sa organima, sekretima i krvlju zaražene osobe.

Ebola se prvi put pojavila 1976. godine u dve istovremene epidemije u Sudanu i Demokratskoj Republici Kongo.

Za ebolu ne postoje registrovani ni lek ni vakcina.