NEVERBALNA KOMUNIKACIJA NA DELU: Stručnjak MARKO BURAZOR otkriva kako da saznate DA LI VAS NEKO LAŽE

Marko Burazor
Privatna arhiva

Kažu da je češkanje po nosu "alarm" koji nas obaveštava da sagovornik laže. Ukoliko, pak, drži ruke u džepovima znači da nešto skriva. Igranje prstima često upućuje na sram, dok masiranje čela označava ranjivost i nesigurnost. Koliko ima istine u ovim navodima i koliko je zapravo važna neverbalna komunikacija otkrivamo vam u nastavku teksta.

 

Da li ste znali da svaki pokret vašeg tela ima smisla? Posebno pokreti koji prate vaš govor. Često, baš telo, poručuje sagovorniku mnogo više od bilo koje izgovorene reči.

Koliko je važna neverbalna komunikaciju u životu svakog pojedinca pokušali smo da saznamo od Marka Burazora, poslovnog konsultanta i autor knjiga “Naučite jezik kojim ceo svet govori (Neverbalna komunikacija na delu)” i “Razlike među kulturama (Neverbalna komunikacija II)”.

Još davne 1974. Albert Mahrabrian je u svom kapitalnom delu Neverbalna komunikacija ustanovio da mi komuniciramo neverbalno 93%, a svega verbalno 7%. Samim tim kad vidimo ove cifre shvatamo i koliki je njen značaj u svakodnevnom životu – objašnjava za Dnevno.rs trener komunikacije i poslovnih veština Marko Burazor.

Poznato je da pripadnice lepšeg pola obraćaju pažnju na razne detalje, stoga su posebno vešte u neverbalnoj komunikaciji. Ipak, svako ko poželi, može mnogo toga da nauči o govoru telu.

Prirodni talenat se nalazi kod pripadnica lepšeg pola, žene bolje obraćaju pažnju na detalje samim tim i na neverbalnu komunikaciju koja se nalazi u detaljima. Svako može da nauči o govoru tela, samo je potrebno kao prvi korak da podigne svest i stekne naviku da obraća pažnju na ono što je pre podrazumevao – kaže Marko.

 

Kada razgovarate sa nekim i želite da saznate šta vam telo sagovornika poručuje potrebno je da obratite pažnju na razne detalje. Ali, nekako, prvo što uvek “zapadne za oko” jeste to kako osoba sa kojom komunicirate sedi.

Marko Burazor je rođen u Beogradu i vlasnik je konsulantske agencije za poslovnu edukaciju. Više o njegovom radu možete saznati na ovom linku.

Ono što nam prvo upada u oči je da li je neko zatvoren ili otvoren, tj. da li je prekrstio ruke ili ne. Bitno je da primetimo da li osoba skreće pogled, kako se rukuje sa nama, sa jednom rukom ili dve. Puno je stvari koje bi bilo korisno znati, rukovanje i gledanje u oči utiču na ostavljanje prvog utiska jer je drugi put kasno za prvi utisak – objašnjava Burazor.

Mnogi bi voleli da uvek znaju da li sagovornik govori istinu ili laže. Stoga smo pokušali da saznamo od Marka da li postoji neki univerzalni pokret, ili gest, koji predstavlja “alarm” za laž.

Kad nas osoba laže prvo što nesvesno radi je da sklanja pogled. Sledeći detektor laži je da prekriva usta, jer njegov mozak šalje informaciju da je svestan da ne izogovara istinu. Treći bitan detektor je nervoza koja se ispoljava. Često usled pojačane nervoze osoba oblizuje usne ili dodiruje ušnu resicu – otkriva nam trener komunikacije i poslovnih veština.

Poslovne veštine koje garantuju uspeh:

“Budite otvoreni za novine”

Da bismo bili uspešni u poslu neophodno je da posedujemo određene veštine. Pre svega, kako kaže naš sagovornik, poželjno je da budemo otvoreni za novine, da jasno komuniciramo i da aktivno slušamo, što je možda i najvažnija veština.

 Dok slušamo mi dobijamo dve bitne poluge – prvo, poštovanje koje ukazujemo drugoj strani i drugo, dobijamo više informacija koje nam druga strana daje, bilo da je to putem govora tela bilo verbalno – jasan je Marko.

 

Sve ima svoje prednosti i mane, pa tako i dobro poznavanje “govora tela”.

Prednosti su da se bolje razume sagovornik, da se lakše dolazi do informacija koje druga strana nije spremna da nam podeli verbalno samim tim i dolazimo u povoljniju situaciju. Mana je da ukoliko procenimo da nas je neko slagao, a zarad “većeg dobra” bi bilo poželjno da imamo dobar odnos, to ne učinimo jer nam ljudska priroda ne dozvoljava da stvaramo odnos sa osobama koje nas lažu. Još jedna mana je da ponekad vidimo i ono što ne bi trebalo da vidimo – objašnjava Burazor.

Donald Tramp AGRESIVAN, Vladimir Putin ALFA MUŽJAK

 

Neverbalna komunikacija predsednika Amerike i Rusije se znatno razlikuje. Dok kod Donalda Trampa možemo primetiti mnoštvo agresivnih pokreta, govor tela Vladimira Putina nam poručuje da je reč o alfa mužjaku…

Tramp ima previše agresivnu neverbalnu komunikaciju koja se manifestuje kroz rukovanje i cimanjem ka sebi tokom istog dok, sa druge strane, Putin ima veoma izraženu dominantnu neverbalnu komunikaciju, koja govori da je on alfa mužjak, koji je smiren i ne reaguje na spoljne pretnje – kaže Marko.

S druge strane, kada govorimo o javnoj ličnosti koja najviše koristi svoje telo u komunikaciji, nema sumnje da je to nemačka kancelarka, Angela Merkel.

Osoba koja najviše govori neverbalno je Angela Merkel i to se manifestuje, pre svega, kroz njene odevne kombinacije, zatim kroz “piramidu” ili “zvonik”, kako se popularno nazivaju ruke spojene u špic koje ona koristi obilato. Njeni pokreti su uglavnom koncizni i smireni što nam daje informaciju da je njena neverbalna komunikacija pod kontrolom – jasan je naš sagovornik.

 

I za kraj, upitali smo Marka da nam objasni kako možemo “na prvi pogled” prepoznati nesigurnu ženu, odnosno onu koja zrači samopouzdanjem. 

Nesigurne žene prekrštaju ruke u predelu stomaka i grudi i grizu donju usnu. Sa druge strane one koje imaju samopouzdanje, prekrštaju noge i imaju otvoreni stav ruku sa pogledom koji je usmeren pravo ka sagovorniku – zaključuje Marko Burazor za Dnevno.rs.