Ministar pravde povredio Ustav Srbije

Advokatska komora Srbije optužila je ministra pravde Nikolu Selekaovića da je u dopisu koji je uputio toj organizaciji postavio 'ultimatum sa pozicija sile izvršne vlasti' i da je tako povredio Ustav, kao i Zakon o advokaturi.

U saopštenju Advokatske komore Srbije navodi se da je posle današnjeg pisma ministra pravde održana zajednička sednica Saveta Advokatske komore Srbije, predsednika svih njenih komora i Upravnog odbora, i da je na tom sastanku odlučeno da se izabrani predstavnici advokature obrate direktno Vladi i premijeru, kao i međunarodnim organizacijama, radi zaštite interesa građana i profesije.

„Svi prisutni na ovoj zajedničkoj sednici ocenili su ovo pismo kao povredu odredbe člana 67, stav 2 Ustava Republike Srbije iz Zakona o advokaturi po kojima je advokatura samostalna i nezavisna služba koja pruža pravnu pomoć”, navela je Komora.

Selaković je u pismu predložio Advokatskoj komori Srbije da stavi van snage uputstvo za postupanje tokom štrajka advokata, koji je u celoj Srbiji počeo 17. septembra. On je ocenio da to uputstvo predstavlja direktnu pretnju advokatima koji neće da štrajkuju i da je zbog toga protivustavno i protivzakonito.

– Ako komora ne postupi po predlogu Ministarstva pravde u ostavljenom roku, Ministarstvo je dužno da postupi po Zakonu o državnoj upravi i predloži Vladi donošenje rešenja kojim se uputstvo komore obustavlja od izvršenja, kao i da pokrene postupak za ocenu njegove ustavnosti i zakonitosti – naveo je Selaković.

Advokatska komora je, međutim, navela da iz položaja advokature kao samostalne i nezavisne službe ne proizilazi ono što je napisano u pismu ministra – da su advokati zaposleni i da imaju svog poslodavca i da su advokati državni službenici.

„Navodi u dopisu ministra pravde ocenjeni su (na sastanku) kao nedopustivi i ultimatum sa pozicija sile izvršne vlasti uz pozivanje na zakone koji se nikako ne mogu primeniti na advokatsku profesiju”, dodala je Advokatska komora Srbije.

Komora je podsetila i da je odluka o protestu doneta zbog kršenja i usvajanja zakona koje ona smatra neustavnim (o javnom beležništvu, o prometu nepokretnosti, vanparničnom postupku, o overavanju potpisa, rukopisa i prepisa) i radi odbrane položaja advokature koji Komora smatra ugroženim uspostavljanjem monopola javnih beležnika na sačinjavanje određenih ugovora i isprava.

Time je „u stvari ograničena sloboda ugovaranja i pravo građana na pravnu pomoć, koja im po Ustavu, odnosno odredbi člana 67. Ustava, može pružiti samo advokatura i jedinice lokalne samouprave, ali ne i javni beležnici”, navela je Advokatska komora Srbije.

Advokatura, kako se dodaje, nije nikada bila protiv uvođenja javnih beležnika, ali je za advokate sporan obim i vrsta njihovih ovlašnjenja.

„Advokatura pismo ministra pravde vidi kao najavu nečega što se nije dogodilo od 1982. godine tokom cele istorije srpske advokature, a to je moguće oduzimanje javnih ovlašćenja, jer advokatura ono što po zakonu predstavlja javna ovlašćenja i za vreme strajka redovno obavlja”, navodi se u zaključku sa sastanka u Advokatskoj komori Srbije.

U saopštenju koje je potpisao predsednik Komore Dragoljub Đorđević, dodaje se i da ton (iz dopisa ministra pravde) „proizvodi sumnju u nameru da se problem reši lišenjem slobode ‘najodgovornijih’ i da se struka tako zaplaši”.

„Zamena teza oko uništenja advokature je očigledna. Oduzimanjem posla advokatima u korist javnih beležnika i javnog pravobranilaštva i nerazumni porezi jasno govore o tome ko želi da devastira profesiju. U skladu sa tim, skup je shvatio da nema svrhe kucati na
zatvorena vrata, jer je poruka ministra i prilikom jučerašnjeg susreta sa predstavnicima advokature i poruka poslata putem pisma, jasno stavila do znanja da pregovora nema”, ocenili su čelnici Advokatske komore Srbije.