UVEK U MODI: Unikatni ŠEŠIRI sa Terazija ‘žive’ već DEVET DECENIJA

Sesir
Pixabay.com/ilustracija

Na Terazijama se od 1927. nalazi prestižna šeširdžijska radnja. Četvrta generacija naslednika uspešno vodi posao.

 

Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Starije dame iz prve će znati da je reč o unikatnim šeširima, koje po meri njihovih frizura od 1927. izrađuju majstori salona “Ercegovac”.

 
Kada je Vojislav Ercegovac kao trgovački putnik posle Prvog svetskog rata došao u Beograd i zaposlio se u manufakturnoj proizvodnji i prodaji šešira, nije mogao ni naslutiti da će posle gotovo jednog veka njegov brend biti prepoznatljiv širom Evrope.

Od klasičnih šešira iz sredine prošlog veka do danas najmodernijih aksesoara za glavu u jarkim bojama i inovativnim ukrasnim trakama prošle su tri generacije ove porodice. Danas, praunuka Isidora Todorović (20) u moru komercijalizovane i masovne proizvodnje šešira čuva jedinstvenu notu svojih predaka u maloj radnji na Terazijama broj 40.

– Ponosna sam na ovu radnju, na naše šešire koji su uprkos velikoj krizi i periodu kada su bili potpuno zanemareni opstali do danas – priča budući arhitekta Isidora Todorović, naslednica Ercegovaca.

 

Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Kada sam napunila 18 godina rekla sam mami, koja je ovu radnju nasledila od svoje bake Jelene, da želim da se uključim u proizvodnju i dizajn. Moja misija je od starta bila je da podmladim generaciju naših mušterija, da osim onih starijih dovedem i mlade devojke koje će nositi unikatne šešire, koje ne mogu videti na nekoj drugoj devojci – kaže ona.

Tako je i bilo pre dve godine, kada je izlog ove stare i male posleratne radnje privukao pažnju šaradom jarkih boja, novih modela i jedinstvenih ukrasa za kosu. I dok su se slične radnje za izradu šešira polako gasile duž prestoničkih ulica, na ovoj je bio očigledan upliv ideja “nekih novih klinaca”. Iako je manufaktura za samu proizvodnju od nekadašnjih 40 radnika i nekoliko učenika danas ostala na samo jednom, ujedinjene arhitektinje uspele su da sačuvaju nasledstvo po starinskim receptima.

 Severina kupila najskuplji

Najskuplji crno-beli šešir sa šarama nalik na leoparda koštao je 18.000 dinara i kupila ga je popularna pevačica Severina. U radnji je bilo samo šest sličnih koji su se nakon njenog pojavljivanja sa njim u javosti prodali za dva dana. Cene šešira od presovanog filca kreću se od 3.900 do 5.900 dinara, dok su oni od presovane zečje dlake od 5.000 pa naviše.

– Zanimljivo je da su i baka i mama arhitekte i da se ja sada školujem za to zanimanje. Ta umetnička nota je verovatno prevagnula i ovde se ostvaruje. Čuvamo stari način proizvodnje šešira koristeći najfinije materijale, ali kada sam donela filc u pink i jarkozelenoj boji čini mi se da niko nije verovao u moju viziju. Ali, uspeli smo. Naši šeširi ponovo su traženi širom Evrope, imamo porudžbine iz Slovenije, Crne Gore –objašnjava Isidora.

Od Terazija do Slavije u periodu između dva rata ušuškano je bilo čak pet radnji sa šeširima “Ercegovca” u izlogu. Posle Drugog svetskog rata ostala je samo jedna, ona koja i dan-danas prima mušterije kod bioskopa “Zvezda”. I spolja se nije mnogo izmenila do danas, osim modernog loga i jedinstvenih kutija za čuvanje danas omiljenih ženskih aksesoara za glavu.

– Danas dođu gospođe i prokomentarišu da su pre 40 godina kod nas kupile šešir – kaže Isidora i dodaje: ”I opet se vraćaju”.