MUP postupa po rešenju poverenika: Uklanjaju se kamere iz patrolnih kola

Ministarstvo unutrašnjih poslova postupiće po rešenju poverenika kojim se nalaže uklanjanje kamera korišćenih za snimanje policijskih službenika i osoba zaustavljenih u postupku kontrole saobraćaja, iako se taj sistem pokazao kao efikasno sredstvo u suzbijanju korupcije.

Zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije Vladimir Rebić je u izjavi dostavljenoj medijima objasnio da je saobraćajna policija zakonsko ovlašćenje za uvođenje tih kamera našla u Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, te da su one uvedene kako bi dokumentovale prekršaje, ponašanje učesnika u saobraćaju i sprečile korupciju.

– Rešenje poverenika odnosi se samo na kamere koje su snimale ponašanje policijskog službenika i kontrolisanog lica nakon zaustavljanja, dok na sve druge kamere koje saobraćajna policija koristi poverenik nije stavio zabranu korišćenja – objasnio je Rebić.
Prema njegovim rečima, zahvaljujući ovom sistemu značajno je smanjen stepen korupcije, a jedan od mogućih sledećih koraka je predlaganje izmena zakona o policiji i uvođenje eksplicitnog ovlašćenja za policijske službenike, budući da je poverenik izneo stav da ovakav način snimanja nije u skladu sa zakonom.

– Ostaje nam nada da ćemo ponovo uvesti ovaj sistem u rad jer tako bi se bez sumnje doprinelo smanjenju korupcije – kazao je Rebić.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti naložio je, naime, MUP-u da prestane sa nedozvoljenom obradom podataka o ličnosti policijskih službenika i građana koji su kontrolisani putem kamera ugrađenih u patrolna kola, kao i putem uređaja za audio snimanje instaliranih na opremi i uniformi službenika saobraćajne policije.

Ustav Srbije nalaže, kako objašnjava poverenik, da se obrada podataka o ličnosti uređuje zakonom, a vid obrade podataka koji je u ovom slučaju bio predmet razmatranja nije uređen nijednim zakonom.