Nekad za dve funte, a danas za mnogo više: Ovo je gvožđara u kojoj je nadničio Aleksandar Vučić (FOTO)

Gvožđarska radnja u kojoj je premijer Srbije nekada nadničio za dve funte na sat još postoji. Vlasnik se promenio, a Indijci koji tu danas rade bili su iznenađeni kada su čuli ko je bio na njihovom mestu.

U Kenzingtonu, elitnom delu Londona u kome su smeštene brojne ambasade, prirodnjački muzej, muzej „Viktorija i Albert”, Hajd park, kao i čuvena robna kuća „Herods”, i po kome se kreće najbogatiji deo stanovništva, nalazi se Gloster roud.

Upravo u toj ulici pronašli smo gvožđarsku radnju u kojoj je nekada, kao osamnaestogodišnjak, radio Aleksandar Vučić.

Podsetimo, premijer je na nedavno održanom predavanju na Londonskoj školi za ekonomiju (LSE) kazao da je kao mladić radio u Londonu u gvožđarskoj radnji, da mu je šef bio Indijac „gospodin Sagar” i da je zarađivao dve funte na sat, kao i da je zbog posvećenosti na poslu kasnije dobijao dve i po funte za sat vremena rada.
Na nekoliko minuta od stanice metroa, u skromnijem delu Gloster rouda, u nizu starih, čak pomalo oronulih zgrada ističe se tabla sa natpisom “Jack’s Hardware Homeware”.

Kada je reporter „Blica” Indijcima koji sada rade u toj radnji rekao da je tu nekada radio čovek koji je sada predsednik Vlade u Srbiji i da je pominjao Sagara, atmosfera se odmah promenila. Raširenih očiju, sa osmehom i izrazom lica koji je ukazivao na nevericu, kratko su prokomentarisali:

– Ovde je radio čovek koji je sada predsednik vaše vlade?! Zanimljivo!

Na iznenađenje reportera „Blica”, pokazalo se da zaposleni u radnji imaju saznanja o dešavanjima u Srbiji. Pošto im je podrobnije objašnjeno ko je Aleksandar Vučić danas i šta je radio nekada u Londonu, jedan od zaposlenih prokomentarisao je: „Zar on nije u partiji koja je podržavala Miloševića?”. Na to je uskočio drugi i rekao “Ma jok, bio je, ali je potom promenio stranu”.

Foto:Beta

Nažalost, do gospodina Sagara nismo uspeli da dođemo. Radnju je prodao pre osam godina i odselio se.

– Posao su vodila trojica braće, pa ne znam tačno na kog gospodina Sagara mislite, ali onaj što je vodio ovu radnju zvao se Ađe. Ja ga nisam poznavao i ovde sam došao nakon što je radnja prodata – rekao nam je jedan od zaposlenih.

Kako nam je rečeno, iako je radnju od Sagara kupila privatna kompanija, nije se promenilo mnogo u pogledu robe koja se nudi i unutrašnjeg izgleda.

Radnja nije ništa drugačija od stotine drugih u Londonu koje uglavnom drže Indusi i Pakistanci i u kojima se može naći gotovo sve – od igle do lokomotive. Na policama leže ekseri, šrafovi, čekići i drugi alat, adapteri za struju, sijalice u raznim bojama, usisivači, kućni aparati, kao i sve što treba čoveku koji je sam svoj majstor. U radnju uglavnom navraćaju stranci koji dolaze po ispravljače za struju.

Gospodin Sagar ljubazan i pošten

Aktuelni srpski premijer je u 18. godini došao u London kako bi usavršio engleski jezik. Da bi lakše podneo život u jednom od najskupljih gradova na svetu, Aleksandar Vučić je tada morao da nađe posao. U intervjuu za londonski „Indipendent” avgusta 2013. Vučić je podsetio na svoje londonske dane.
– Radnju je vodio Indijac po imenu gospodin Sagar. Bio je veoma ljubazan prema meni kao mladoj osobi u čudnom gradu – kazao je tada Vučić.
Kako su reporteru „Blica” rekli danas zaposleni u „Jack’s Hardware Homeware”, Sagar je bio poštovan kao vredan čovek koji ceni svoje zaposlene.