Osnovci ne znaju iz kojih knjiga da uče – Svaki nastavnik radi iz ‘svog’ udžbenika

Iako je školska godina uveliko počela još uvek se ne zna iz čijih udžbenika će učiti džaci osnovnih škola.

Sa početkom školske godine osnovcu su dobili besplatne udžbenike, međutim svaki nastavnik radi iz posebih udžbenika koji se dodatno plaćaju. Nastavnici imaju pravo da odaberu iz kojih će knjiga predavati deci, što je standardne udženike deklarisalo kao neupotrebljivim. Od roditelja se zahteva da dokupljuju i traže knjige iz kojih će nastavno osoblje predavati, a njihovo dete učiti.

– Knjige koje sam dokupila kako bi moje dete moglo da prati nastavu platila sam oko 3.000 dinara. To je kao i da nisam dobila besplatne udžbenike za đaka. Svako radi po svom programu i onda kada krenu časovi, nastavnici im kažu: „A ne, ja iz toga ne radim moraš da kupiš drugu knjigu.” – požalila se majka jednog šestaka.

Predsednica udruženja „Roditelj” Dragana Ćorić kaže da je ovakva situacija neprihvatljiva i da nastavnici imaju priliku da ranije tokom godine odluče koje će knjige koristiti narednih godina.

– Znam da su deci u pojedinim školama tražili da kupe „poslednje” izdanje knjige iz biologije, usput kažu da ne može ni jedno starije. Kada je dete nabavilo to traženo izdanje, uporedili su ga sa starim i ispostavilo se da je promenjena samo naslovna strana. A to što traže druge izdavače ne želim ni da komentarišem. Pa je l’ će jedan izdavač bolje da definiše šta je ameba od drugog – pita se Ćorićeva.

Procedura oko menjanja knjiga za učenje je moguća, ali se nikada do kraja ne ispoštuje. Po pravilu to mora da odobri stručno veće, savet roditelja, nastavničko veće i školski odbor.

Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Dragan Matijević kaže da ovakva pojava nije korektna prema roditeljima i da bi direktori škola to treblo kontrolisati. On dodaje da su udžbenici besplatni da bi se poboljšala materijalna situacija roditelja i da iza propisanih knjiga stoji država.