Osnovci od septembra mogu da biraju tri nova zanatska profila u srednjim školama

Svršeni osnovci će od septembra ove godine moći da se opredele za tri nova trogodišnja zanatsko - tehnička profila u srednjim stručnim školama, najavili su danas predstavnici Ministarstva prosvete i nauke.

Reč je o profilima bravar – zavarivač, električar i industrijski mehaničar, koji su među najtraženijima u metalskoj, mašinskoj i elektroindustriji.

Novi profili obrazovanja smišljeni su tako da učenicima obezbeđuju više praktične nastave u preduzećima, uz nadoknadu za njihov rad tokom prakse, a krajnji cilj je da se najbolji zaposle odmah po završetku školovanja.

U pitanju je novi pristup obrazovanju, zasnovan na elementima nemačkog dualnog obrazovanja, koji Ministarstvo prosvete i nauke sprovodi uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ), u okviru projekta “Reforma srednjeg stručnog obrazovanja”.

Projekat će trajati do septembra 2015, a ključni kriterijum za uključivanje škola u projekat je da obezbede kompaniju u kojoj će učenici moći da obavljaju praksu i sa kojima će potpisati godišnji ugovor, koji podrazumeva i određenu naknadu za praktikante.

Konkurs za izbor škola koje će upisati te profile u okviru projekta objavljen je na sajtu Ministarstva prosvete (www.mpn.gov.rs). Konkursom je predviđeno da se i loklane samouprave obavežu ugovorom na određeni vid finansijske podrške.

Pomoćnik ministra prosvete Zoran Kostić rekao je na promociji publikacije “Modernizacija zanata u saradnji sa preduzećima: Brže do posla”, koju je izdao ekonomski mesečnik “Biznis i finansije” u saradnji sa GIZ, da će ti učenici moći da nastave školovanje.

– Ukoliko učenici požele da se doškoluju, lako mogu da nastave školovanje u odgovarajućoj srednjoj školi koja nudi programe prekvalifikacije, dokvalifikacije i specijalizacije i potom se upišu na fakultet – rekao je Kostić.

Vođa GIZ projekta Hajnc Diter Harbers kazao je da je cilj projekta da mladim ljudima i njihovim roditeljima pokaže da dobro obrazovanje sa praktičnim radom u preduzećima nudi dobru perspektivu za zapošljavanje.

Harbers je istakao da ima puno nepopunjenih radnih mesta za profile bravar – zavarivač, električar i industrijski mehaničar, ne samo u Srbiji već i u Evropi, i da ukoliko preduzeća u Srbiji ne budu spremna da im ponude dobru platu, oni će moći da se zaposle bilo gde u svetu.

Potpredsednica Privredne komore Srbije Vidosava Džagić navela je da je do sada svega 38 odsto preduzeća u Srbiji organizovalo praksu za učenike, a kao najčešće razloge, prema njenim rečima, preduzeća navode brojne teškoće u poslovanju.

Džagićeva je navela da bi jedan od vidova motivacije poslodavaca mogao da bude u poreskim olakšicama, jer ulaganjem u obrazovanje, jednim delom rasterećuju budžet.