PATENTIRAN U SRBIJI: Amerikanci su potpuno “poludeli” za OVIM proizvodom!

Sve što je od bundeve, Amerikancima je drago, pa tako i bundevino brašno. Međutim, retko ko zna da je brašno od semenki tikve izmišljeno i patentirano upravo u Srbiji.

 

Pixabay.com

Stručnjaci novosadskog Instituta za prehrambene tehnologije su u saradnji sa Branislavom Panićem iz firme “Pan union oil” po prvi put su napravili brašno od semenki tikve “golice” pre tri godine. Oni su te 2012. godine dobili i nagradu za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji, a brašno zelene boje su i patentirali da se zna da je naše, srpsko.

Ovo brašno zanimljive boje ima i neverovatne nutritivne vrednosti – poput mesa! Sadrži 60 posto proteina, i svega 10 procenata ulja, i to zbog posebne tehnologije prerade.

– Brašno je povezano sa proizvodnjom ulja, pa se ono pravi nakon što se iz semenki iscedi ulje. S obzirom da jedino mi pravimo hladno seđeno ulje, dok na drugim mestima najčešće prave ekstra devičansko, koliko ja znam jedino mi imamo i ovakvo brašno – priča Panić za “24 sata”.

Iako ga još uvek ne izvozimo, interesovanja ima, kaže on. To je jasno, budući da su američki blogovi o zdravoj ishrani prepuni recepata sa brašnom od semenki bundeve, ali budući da ga ne mogu tek tako nabaviti – oni ga sami prave. I to tako što melju semenke. Iako ovo jeste zdrava mešavina, ne može da se poredei sa pravim brašnom.

– To se zovu mlevene semenke, i imaju oko 50 posto ulja. Razlika je velika, jer brašno ima pet puta manje ulja i mnogo proteina. Imamo veliku potražnju, a najviše od pekara širom zemlje. Tako i u Beogradu na nekoliko mesta možete da jedete zdravo pecivo za bundevinim brašnom – ističe naš sagovornik.

Možda pravljenje brašna zvuči lako, ali timu stručnjaka je trebalo osam godina da od dobre ideje dođu do pravog brašna, pogodnog za ljudski ishranu. U poslednje vreme ovo brašno može da se nađe i u prodavnicama zdrave hrane, a zaljubljenici u zdravu ishranu kažu da najbolje funcioniše kao dodatak drugim zdravim brašnima.

Najpopularnije je ovo brašno među onima koji izbegavaju ugljene hidrate, budući da je puno proteina.

– Velika razlika između našeg brašna i onog koje može da se nađe na zapadu je u tome što se ovo radi od svežih zrna, a oni svoje semenke prže pa se tako melju – ističe Panić.

Samim time brašno ima drugu boju, ukus ali i utritivne vrdnosti se menjaju.