Pismo srpskih lekara ministru Lončaru: Prestanite da nas sputavate ili odlazimo u inostranstvo!

Mladi lekari koji su zaposleni na određeno vreme nemaju pravo da konkurišu za dobijanje specijalizacije. To ih onemogućava da napreduju, ali i da kvalitetno doprinesu zdravstvenoj zaštiti u našoj zemlji koja je ionako skoro pa bedna. Zbog toga je grupa lekara poslala pismo ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru u kojem apeluje na njega da konačno ukine besmislene procedure i omogući im da dostojanstveno rade, kako ne bi bili primorani da svoje znanje koriste u nekoj drugoj državi.

Povodom izmene Zakona o zdravstvenoj zaštiti u kojem se navodi da „zaposleni na određeno vreme nemaju pravo da konkurišu za dobijanje specijalizacije” našoj redakciji javila se grupa mladih lekara sa molbom i željom da im pomognemo, kako bi od ministra Lončara što pre dobili povratne informacije u vezi sa njihovim statusom.

Dnevno.rs je pokušao da stupi u kontakt sa kabinetom ministra, ali se tamo duže vreme niko ne javlja.

Stoga vam u celosti prenosimo pismo mladih i očajnih lekara koji tvrde da će, ako se u njihovom slučaju ništa ne promeni, morati da napuste Srbiju i svoje znanje „prodaju” širom sveta.

Poštovani,

Obraćamo Vam se kao velika grupa lekara koji su trenutno zaposleni na određeno vreme u državnim zdravstvenim ustanovama.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je pre nešto više od mesec dana da će izmenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti između ostalog biti uvedene volonterske specijalizacije (koje bi lekari sami plaćali) i specijalizacije za lekare zaposlene na određeno vreme. Istaknuto je da će biti promenjen uslov da lekar mora da bude u stalnom radnom odnosu da bi dobio specijalizaciju. Takođe je napomenuo da će se navedene specijalizacije odnositi na deficitarne grane medicine – pedijatriju, anesteziologiju i reanimatologiju, internu medicinu, ginekologiju i radiologiju.

U više navrata telefonskim putem kontaktirali smo Ministarstvo zdravlja, tj. sektor kojim rukovodi gospođa Miomira Antonijević, kao i kadrovske službe velikog broja zdravstvenih ustanova u Srbiji, kako bismo dobili sve neophodne informacije u vezi sa konkursom za specijalizacije koji se očekuje.

Saopšteno nam je da će oktobarski konkurs za specijalizacije biti sproveden, i to prema izmenama Zakona, te da te izmene podrazumevaju ukidanje dve godine obaveznog staža i uvođenje volonterskih specijalizacija za nezaposlene lekare, kao i da je izmenjena (skraćena) lista deficitarnih grana medicine u odnosu na one koje je ministar Lončar naveo.

Bili smo izuzetno neprijatno iznenađeni kada smo shvatili da mi, kao lekari zaposleni na određeno vreme, i pored svih gorespomenutih izmena Zakona nemamo pravo da konkurišemo za dobijanje specijalizacije.

Želimo da istaknemo potpunu apsurdnost takve situacije. Ako je sve gorenavedeno tačno, dolazimo do sledeće apsolutno besmislene i nikome razumljive situacije:
Mladi lekar koji je diplomirao pre šest meseci, završio obavezni lekarski staž i položio državni ispit u septembarskom roku i koji je nezaposlen ima mogućnost da nesmetano konkuriše (i dobije) specijalizaciju u oktobarskom roku (svega nekoliko dana nakon položenog državnog ispita).

S druge strane, lekar koji je diplomirao pre dve, tri ili pet godina, koji je zaposlen na određeno vreme i još uvek nije u stalnom radnom odnosu (nažalost, uglavnom ne svojom krivicom, već veoma često kao posledica različitih spoljnih faktora), NEMA PRAVO da i pored godina iskustva i žrtvovanja na poslu dobije odavno zasluženu specijalizaciju i konačno napravi jedan korak napred u svojoj stagnirajućoj karijeri?!

Neobično je važno istaći činjenicu da je većina nas provela godine volontirajući i da smo tek nedavno uspeli da se izborimo za ugovore na određeno vreme.

Da li razumete da ovde govorimo o lekarima koji već godinama vredno i savesno rade svoj posao, imaju ogromno znanje i kliničko iskustvo i koji bi već bili pri kraju specijalizacije (ili je već i završili) da su na početku njihovih karijera važila nova pravila?!

Ti lekari samo su pukom igrom slučaja u ovom trenutku pod ugovorom na određeno vreme – što je promenljiv status (promena najčešće ide ka ponovnom volontiranju).

Čime ti ljudi zaslužuju da budu na tako besmislen način sputani?! Nepravedno je, bezobrazno i tužno da specijalizant postane neko ko je bukvalno juče položio državni ispit, a neko ko je već u velikoj meri formiran kvalitetan lekar i stručnjak bude ostavljen na stadijumu kliničkog lekara, bez nade da se to ikada promeni.

Ono što je ministar Lončar izjavio je na polju specijalizacija bio smislen, logičan i koristan plan, koji bi dao šansu mladim lekarima da se brže usavršavaju i napreduju.

Međutim, najnovija interpretacija izmena Zakona koju smo dobili iz Ministarstva zdravlja potpuni je apsurd i besmislica!

Izuzetno smo razočarani takvim raspletom događaja, ali smo u dosadašnjoj karijeri nažalost doživeli već bezbroj sličnih situacija, tako da ne možemo reći da smo preterano iznenađeni. Prvo među jednakima među spomenutim razočaranjima svakako su naše brojne kolege sa neuporedivo lošijim biografijama od nas (godine studija, prosečna ocena, objavljeni naučni radovi) koji već godinama imaju ugovore na neodređeno vreme (kriterijumi nepoznati) i „zasluženo” su dobili specijalizacije.

Jedna od najgorih stvari koja čoveku može da se desi je da bude doveden u situaciju da moli za nešto što mu po svakoj mogućoj osnovi pripada, a mi se nalazimo upravo u toj situaciji! Ispada da smo mi, lekari zaposleni na određeno vreme, jedina kategorija lekara koja u ovom trenutku u Srbiji nema pravo da dobije specijalizaciju!

U skladu sa tim, MOLIMO VAS da se ova situacija reši na jedini logičan način – pustite nas da napredujemo! Prestanite da nas sputavate!

Možda takvim potezom date svoj mali doprinos u (navodnim) pokušajima Srbije da se mladi lekari zadrže u Srbiji, umesto da svoje obrazovanje i znanje prodaju u Nemačkoj, Australiji ili Americi.

S poštovanjem,

Mladi lekari Srbije zaposleni na određeno vreme