Prihodi funkcionera: Nikolić prijaviio i šumu, Vučić više nema stan

Vanredne izveštaje o imovini i prihodima koji se odnose na uvećanje ili umanjenje imovine na godišnjem nivou Agenciji za borbu protiv korupcije podnelo je 1.938 funkcionera.

Vanredne izveštaje o imovini i prihodima koji se odnose na uvećanje ili umanjenje imovine na godišnjem nivou u iznosu od oko 4.000 evra u dinarskoj protivvrednosti Agenciji za borbu protiv korupcije podnelo je 1.938 funkcionera.
Prema podacima sa sajta Agencije, predsednik Srbije Tomislav Nikolić sada je prijavio i šumu, kao i depozit i štedni ulog u bankama i drugim finansijskim organizacijama u zemlji i inostranstvu, dok je premijer Ivica Dačić kao promenu naveo periodična devizne subvencije za službena putovanja koja su u prošloj godini iznosila – 3.243 američkih dolara, 3.992,37 evra i 210 funti.

U izveštaju prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića, za razliku od onog objavljenog 20. decembra prošle godine, nema stana.
Među onima koji su prijavili promene je i ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić koji je prijavio da sada kao član Upravnog odbora Fonda za razvoj prima 40. 420 dinara.
– Prema podacima kojima raspolažemo do 31. januara, zaključno sa 31. decembar prošle godine, vanredne izveštaje o imovini i prihodima podnelo je 1.938 funkcionera – rekao je Tanjugu pomoćnik direktora za operativne poslove u Agenciji Dragomir Trninić.
Prema njegovim rečima, obavezu da podnesu vanredne izveštaje imali su svi funkcioneri kod kojih je došlo do promene u imovini i to u iznosu godišnje prosečne neto zarade u Srbiji bez poreza i doprinosa, a to je za to je za prošlu godinu, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku 527.000 dinara.
– Svi oni koji su imali promenu podataka u imovini u odnosu na prethodni izveštaj bili su obavezni da podnesu vanredni izveštaj – rekao je Trninić dodajući da su javni podaci o eventualnoj promeni imovine kod pojedinih funkcinera već objavljeni na sajtu Agencije.
Inače, funkcioneri mogu Agenciji da pošalju i izveštaj o promeni imovine, ali da ona ne bude objavljena jer se radi o podacima koji nisu javni.
Obavezu predaje vanrednih izveštaja, pored funkcionera koji se i dalje nalaze na funkcijama, imali su i funkcioneri kojima je prestala funkcija, podsetio je Trninić objašnjavajući da su ti funkcioneri dužni da u naredne dve godine, po prestanku funkcije, a ukoliko je došlo do bitnih promena u njihovoj imovini, dostave Agenciji izveštaje.
Trninić je naveo i da Agencija stalno proverava tačnost podataka izveštaja i to prema utvrđenom godišnjem planu provera.
”U ovoj godini proveravamo podatke koji su dostavili članovi vlade, pomoćnici ministara, državni sekretari, direktori i članovi skupštine, upravnih i nadzornih odbora, državnih organa, organizacija, preduzeća u kojima je država osnivač ili član”, rekao je Trninić.
Kako je ranije rečeno Tanjugu, Agencija je pokrenula 11 postupaka protiv onih funkcionera koji su kasnili sa dostavljanjem izveštaja o bitnim promenama, a podneto je i devet krivičnih prijava protiv funkcionera koji nisu prijavili ili su dali lažne podatke o imovini u nameri da je prikriju.
Inače, u toku 2013. godine Agencija je pokrenula ukupno 451 postupak zbog povrede Zakona – 252 postupka zbog neblagovremenog podnosenja izveštaja o imovini i prihodima po stupanju na funkciju i 89 postupaka zbog neblagovremenog podnošenja izveštaja o imovini i prihodima po prestanku funkcije.
Pokrenuto je i 42 postupka zbog neprenošenja upravljačkih prava za vreme vršenja javne funkcije u zakonom propisanom roku, sedam postupaka zbog neobaveštavanja o učešću u postupcima javnih nabavki, 52 postupaka zbog neobaveštavanja Agencije u zakonom propisanom roku da je funkcioner stupio na funkciju, odnosno da mu je funkcija prestala.
Tokom 2013. godine podneto je i 168 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka – 142 zbog neblagovremenog podnošenja izveštaja o imovini i prihodima, devet zbog nedostavljanja obaveštenja o stupanju ili prestanku funkcije, 11 zbog upravljačkih prava i šest za prekršaj zbog neobaveštavanja o učešću u postupcima javnih nabavka.