Problem o kome se malo zna – Šta sa stranom diplomom u Srbiji?

Okrugli sto na temu „Nostrifikacije diploma i ulazak u EU“, koji organizuje Srpski siti klub iz Londona u saradnji sa Pravnim fakultetom u Beogradu, biće održan u ponedeljak, 9. juna 2014. godine u 13 časova, u konferencijskoj sali Pravnog fakulteta.

Govornici će biti dr Sima Avramović, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Nataša Kočiš i Miloš Stefanović iz Srpskog siti kluba, Vladimir Petronijević iz Grupe 484 i Sonja Liht iz Beogradskog fonda za političku izuzetnost.

Pored prisustva dekana državnih i privatnih fakulteta i predstavnika Delegacije EU u Srbiji, očekuje se i prisustvo Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Cilj okruglog stola jeste predstavljanje konkretnih predloga za unapređenje postupka priznavanja stranih diploma u Srbiji: zamena procesa nostrifikacije procesom priznavanja stranih kvalifikacija, odvajanje procesa priznavanja diploma u svrhu obrazovanja od procesa priznavanja u svrhu zapošljavanja, smanjenje troškova priznavanja, rešavanje problema radnih knjižica i odlazak stučnjaka iz zemlje.

Ovim okruglim stolom nastavljaju se aktivnosti započete na javnom slušanju u Domu Narodne skupštine u Beogradu, 6. marta 2013. godine, na kojem je tema priznavanja stranih diploma dobila novi tok sa početkom pregovora Srbije za ulazak u EU, s obzirom na to da je izmena zakona o priznanju kvalifikacija stečenih u inostranstvu jedan od značajnih uslova za pristupanje Evropskoj uniji.

Problem nastaje kada visokoobrazovani stručnjaci žele da se vrate u Srbiju i pokušaju da stupe u radni odnos. Potrebno je prvo otvoriti radnu knjižicu, koja pokazuje nivo obrazovanja, a nivo obrazovanja određuje nivo potencijalnih primanja. Bez priznanja odgovarajuće kvalifikacije, proces otvaranja radne knjižice postaje nepremostiv, a samim tim i pronalaženje posla gde je adekvatna kvalifikacija tražena. Pojedinci  tada teško mogu da dokažu da su kvalifikovani za određenu poziciju i zbog toga odustaju od procesa, ali i mogućeg povratka, ili prihvataju mnogo nižu platu kako bi sebi osigurali zaposlenje.

Primer sadašnjeg ministra finansija, Lazara Krstića, ukazuje na paradoksalnost trenutne situacije i da zakon očigledno nije isti za sve.

Takođe, ovaj problem deo je šire teme – odlaska stručnjaka. Odlazak stručnjaka ne znači samo odlazak obrazovanih ljudi, već i nemogućnost da ostanu u kontaktu sa kolegama i institucijama i da se vrate i primene svoje znanje, iskustvo i kontakte stečene u inostranstvu.

Na događaju će učestvovati i Jovana Ružičić iz REPATS-a, Ana Knežević Bojović iz NALED-a, Marko Pavlović iz OSSI-a i Maša Mišić iz Kancelarije za dijasporu.