SKANDAL: Od prirodnog blaga Tare prave močvaru?

Izgradnja HE "Buk Bijela" posle deset godina ponovo je ovih dana aktuelizovana. Jezero bi potopilo najlepši deo reke u dužini od 25 kilometara.

Tara ili bara? Suza Evrope ili močvara? Opet, deset godina od usvajanja deklaracije o zaštiti crnogorske lepotice, ponavlja se stara priča o izgradnji HE “Buk Bijela” na Drini, što bi dovelo do potopa Suze, njenog atraktivnog kanjona (po veličini drugi u svetu, iza Kolorada) i brojnih bukova.

Reč je o starom projektu koji je procenjen na oko 400 miliona evra, a osim desetak kilometara Drine, potop preti celom preostalom toku Pive i najmanje 12 kilometara Tare, i to baš onog njenog najatraktivnijeg dela punog bukova, gde ljudi uživaju u splavarenju, ribolovu, odmoru. To bi, dakle, moglo da pokrije ogromno veštačko jezero, sve zbog, kako bi to rekli stručnjaci, 1,2 milijardekilovat-sati najkvalitetnije vršne energije.

Savetnik za energetiku Ministarstva ekonomije Nikola Jablan izjavio je da sistem “Buk Bijela” nije završena priča, jer se deklaracija o zaštiti Tare može ukinuti na isti način na koji je i donesena, prenose Večernje novosti.

“Zašto bi jedna generacija sprečila neku buduću da realizuje najbolji projekat u ovom delu Evrope koji je, pritom, najvažniji i presudan za dalji razvoj elektroenrgetskog sistema Crne Gore? Deklaracija iz 2004. zaustavila je, ko zna koji po redu, proces izgradnje sistema “Buk Bijela” koje su vodile Crna Gora i BiH, odnosno Republika Srpska. Na taj način je onemogućena izgradnja HE “Buk Bijela” i “Foča”, godišnje proizvodnje 1.350 miliona kilovat-sati i instalisane snage oko 500 megavata, od koji bi trećina pripadala Crnoj Gori”, saopštio je Jablan.

Predsednik skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet Aleksandar Damjanović smatra da bi Skupština Crne Gore trebalo u najskorije vreme da ozbiljno razmotri mogućnost raspisivanja referenduma o korišćenju vodnih potencijala reke Tare i gradnje HE “Buk Bijele”.

“Navršilo se deset godina otkako je Skupština usvojila deklaraciju o zaštiti Tare i zbog toga je pravi trenutak da se sumiraju posledice usvajanja tog dokumenta i da se otvori iskreni dijalog o energetskim, a samim tim i ekonomskim perspektivama Crne Gore”, poručio je Damjanović.

Sporazum o izgradnje nove HE potpisali su stručni odbori elektroprivreda Crne Gore i Republike Srpske, a aminovale dve vlade. Jezikom brojki, elektrana će koštati 400 miliona evra, na njenoj izgradnji je trebalo da bude angažovano između 3.000 i 6.000 radnika raznih struka, dok bi koncesija partneru (pominjao se britanski EFT) bila ustupljena na 30 godina, a on bi prodavao dve trećine struje RS, a jednu Crnoj Gori. Sve ovo je ogorčilo ekologe, raftere, pecaroše, zaljubljenike u prirodu. Još tada je ekološko društvo “Breznica” iz Pljevalja pisalo Svetskoj banci i MMF-u o posledicama koje bi izgradnja HE ostavila na netaknutu prirodu uzvodno od buduće brane.

U ovom pograničnom pojasu ipak ne veruju u potop, jer stariji meštani kažu da su se u mladosti naslušali sličnih priča. A ako se ipak to desi, u dubinama veštačkog jezera naći će se sve nizvodno i uzvodno – Hum, Bastasi, Kopilo, ušće Sutjeske, Kruševo, Jasen, Brštanovica i dalje 21 buk, kampovi sa obe strane obale…

(Večernje Novosti)