Spasioci pred otpuštanjem posle pet meseci bez plate

Devetorica novosadskih spasilaca dobili su usmene otkaze nakon pet meseci neplaćenog rada pošto su se, kako tvrde, žalili na loše uslove, koji podrazumevaju rad na crno i neplaćeni rad od januara 2014. godine do danas.

 

Jovan Anojčić, Srđan Lazić, Petar Prelić, Bora Šefer, Marko Joldić, Vladimir Ognjanović, Miloš Prelić, Vladimir Milićević i Dejan Borocki radili su godinama kao spasioci na više lokacija u Novom Sadu i imaju dozvole za rad. Međutim, kao osobe koje imaju više od 26 godina a što je novim ugovorom između Spensa i studentske zadruge “Akademac” nedopustivo, oni od početka ove godine rade bez ugovora o radu i nije im isplaćena nijedna plata. Pošto nemaju ugovor o radu, ne postoji ni na osnovu čega da budu plaćeni, iako su tokom ovih pet meseci redovno dolazili na posao, ostajali prekovremeno, menjali kolege i radili na zadovoljavajućem nivou. Kako kaže Srđan Lazić, da nisu dolazili na posao ovih pet meseci, bazen ne bi ni radio.
– Ne znam ni zašto ga nisu zatvorili ako već nisu zvanično imali zaposlene spasioce. Nas su držali kao radnike na crno a govorili su nam da rade na ugovoru koji bismo opet bili stalno zaposleni. To vam govori da je bazen zapravo od početka godine radio bez spasilaca, iako smo mi radili sav posao, neplaćeno. Doduše, uprava Spensa je još pre tri meseca znala da od našeg ugovora neće biti ništa, ali nam nisu rekli – priča za dnevno.rs ovaj spasilac.
Spens je sa studentskom zadrugom Akademac iz Novog Sada sklopio ugovor kada je ova zadruga dala na tenderu za javne nabavke najbolju ponudu, ponudivši zaposlenje mladih spasilaca sa obukom Crvenog krsta. Ovim ugovorom predviđeno je da spasioci ne smeju imati više od 26 godina, čime se šestorica prethodno zaposlenih spasilaca nisu više našli u igri za radno mesto.
Savetnik direktora Spensa Vuk Raonić kaže da druge opcije nije bilo jer je „Akademac” ponudio najjeftiniju i time najbolju ponudu.
– Akademac je izašao sa najboljom ponudom za određeni broj spasilaca i naš dogovor danas stupa na snagu. Mi smo pokušali da pronađemo rešenje za ove spasioce a i dalje ćemo pokušavati, a oni će sigurno biti isplaćeni za ovih pet meseci. Kako, ne znam, jer oni nisu bili prijavljeni i nemaju ugovor o radu, ali mi ćemo pokušati preko naših prijatelja da sredimo isplatu. Mi nemamo nameru da bežimo od odgovornosti jer nismo ni za šta odgovorni. Takav je ugovor i to su zahtevi zadruge, mi smo pristali jer je ponuda zaista najbolja. Ovim spasiocima ćemo pokušati i da nađemo supstitut posao, verovatno na Štrandu – tvrdi Raonić.

Jovan Anojčić, jedan od šest ugroženih spasilaca kaže da je hajka na njih počela kada su počeli da se žale na loše uslove za rad, neplaćeni rad i sve što je to prizvelo – oni nemaju overene zdravstvene knjižice, a i da žele da pohađaju kurs Crvenog krsta, ne mogu jer nemaju finansijske uslove da obave sve preglede.
– Mi smo u ponedeljak pokušali da protestujemo i okačimo mali natpis  ‘Štrajk’ pored naših redovnih pozicija na poslu, ali nam je uprava Spensa te natpise skinula. Minimum rada obavljamo od 1. aprila, jer je rizik na bezenima uvek velik i nije nam posao da se neko udavi. Pošto je vreme prolazilo i pritisak je bio sve veći, mi smo juče odlučili da se obratimo nekolicini medija. Pošto je uprava Spensa saznala za ovo, mi smo juče tokom posle podneva objednom pozvani na razgovor i rečeno nam je da sutradan ne moramo da dolazimo na posao. Takođe nam je rečeno da nam, zbog medijskog eksponiranja, neće ni biti isplaćene zaostale plate – kaže Jovan Anojčić i dodaje da je u toku pisanje krivičnih prijava i da će ceo slučaj verovatno ići na sud.
– Taj ugovor između ‘Akademca’ i Spensa je napisan tako da zaposleni budu što manje plaćeni, zaposleni na određeno i da nemaju više od 26 godina, što je diskriminacija. Mi radimo ovaj posao već dugo i imamo iskustvo, ko će naučiti tu decu poslu nego mi? To na kraju može biti veoma opasno jer je na nama spasiocima jako velika odgovornost i desiće se neka tragedija jer novi spasioci nemaju iskustva na poslu. Pravi se cirkus od cele situacije – kaže Anojčić.

 

Srđan Lazić dodaje da je inspekcija bila na bazenima četiri puta i da su zatekli ove spasioce na radnim mestima, te nema nikakvih propusta po tom pitanju.
– Mi smo samo radili svoj posao, ponekad i prekovremeno, noćnu smenu, menjali smo kolege. Inspekcija zna ko smo i šta radimo a s druge strane nam rukovodioci stalno govore kako se na našim ugovorima radi i da će posla za nas biti. Istina je da se znalo još pre tri meseca da od naših ugovora neće biti ništa, ali su nam to rekli tek nedavno. Zakonski, ne postoji način da nam se isplate zarade, koje su svakako male. Za naš šestoricu ukupan iznos je oko milion dinara, pa vi izračunajte koliko mi mesečno zarađujemo: to je izmešu 10 i 25 hiljada dinara. Nemoguće je da se toliki problem pravi zbog tako malog iznosa – kaže Lazić.
Ovi spasioci kažu da imaju svu neophodnu dokumentaciju spremnu za sud i da su oštećena strana, što su pokazali za dnevno.rs.
Iz zadruge ‘Akademac’ poručuju da je ugovor potpuno legitiman i da je namenjen zapošljavanju mladih ljudi, a da nemaju kontakta sa situacijom sa otpuštenim spasiocima.

 

 Veoma loši uslovi za spasioce

– Ljudi ne znaju koliko je ovo opasan posao. Niko se ne pita da li je normalno da nam koncentracija bude na dobrom nivou nakon 15 sati rada, a dešavalo se. Svakog dana udišemo hlor, niko ne pita da li je to zdravo. Radimo u neprihvatljivim uslovima. Osim toga, nas je premalo i krpimo lokacije po gradu kako umemo, jer radimo ovaj posao odgovorno. Nemamo overene knjižice i sve troškove plaćamo sami, nemamo ni taj luksuz da se razbolimo – kaže Srđan Lazić i dodaje da su se oni okupili i tokom vanredne situacije usled poplava otišli da volontiraju u Obrenovac, uprkos lošoj situaciji u kojoj se nalaze.

Inače, danas su na novo radno mesto došli dvojica spasilaca, putem ugovora između Spensa i “Akademca”.