Sramota – Od prihoda Ledenog izazova oboleli u Srbiji nemaju nikakve koristi

Kliničkom centru Srbije nedostaju mašine za disanje, koje su životno potrebne za obolele od neizlečive amiotrofične lateralne skleroze (ALS).

U globalnoj humanitarnoj akciji „Bucket Challenge” u kojoj su se  poznate i manje poznate ličnosti polivale ledenom vodom srpsko zdravstvo i dalje nema nikakve koristi. Profesoka dr Zorica Stević, neurolog Kliničkog centra Srbije za Novosti je rekla da niko od domaćih ličnosti nije nakon učestvovanja u „Ledenom izazovu” nije pozvalo Društvo za bolesti motoneurona kako bi ponudio svoju pomoć. Ona upozorava da obolelima preti velika opasnost da ostanu bez mašina za disanje, koje ih održava u životu.

– Mišići obolelih su toliko slabi da ne mogu čak ni da dišu, nego su neophodni aparati sa maskom, a prema najavama koje smo dobili, nabavka će biti problematična od septemrba do januara sledeće godine – upozorava profesorka Stević.

Ona je dodala da je to ogroman problem i da ne zna kako će Klinički centar premostiti do januara. Oboleli u Srbiji se leče u Institutu za plućne bolesti gde ih stručno osoblje obučava kako da koriste aparate za disanje koje potom nose kući.

– U Centru za invanzivnu dijagnostiku sad uopšte nemamo raspoloživih mašina za disanje. To je ogroman problem, jer te aparate ne koriste samo oboleli od ALS, nego i deca sa mušićnom distrofijom – zabrinuto je rekla doktorka.

Ove mašine za disanje nisu preterano skupe, posebno ne za javne ličnosti koje mnogo zarađuju. Za jedan ovakav aparat potrebno je izdvojiti tri do četiri hiljade evra.

U našoj zemlji dijagnostika ove opake bolesti moguća je u 95 odsto slučajeva. Ipak, donacije u polju genetske dijagnostike bi veoma bile značajne kako bi se 10 odstvo obolelih od ove  bolesti imale veće šanse da saznaju sve o svom trenutnom stanju.