Srbija platila oko dva miliona evra odštete ZBOG POVREDE LJUDSKIH PRAVA

Prema podacima Komiteta ministara Saveta Evrope, Srbija je u 2014. godini platila više od dva miliona evra odštete zbog povrede ljudskih prava, a skoro 90 odsto tih odluka odnosi se na neizvršenje, odnosno dugo trajanje izvršnog postupka i povredu prava na imovinu, saopštila je danas Komora izvršitelja.

 

– Ako pogledate najnoviju sudsku praksu od maja prošle godine, odluke viših sudova u Srbiji povodom zahteva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, takođe ćete se uveriti da je veliki broj tih odluka upravo donet zbog dugog trajanja izvršnog postupka – kazala je predstavnica izvršitelja Mirjana Dimitrijević na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o izvršenju i obezbeđenju.

Predsednica Komore izvršitelja Aleksandra Trešnjev kazala je da postoje velike primedbe na račun novog zakona i da bi uvođenje pravnih lekova, koje predviđa nacrtom zakona o izvršenju i obezbeđenju, drastično smanjilo efikasnost postupka izvršenja.

– Nacrt zakona u ovom trenutku predviđa uvođenje pravnih lekova, ukoliko dođe do usvajanja ovakvog predloga, ono do čega će doći u praksi je mogućnost ulaganja žalbe od strane stranaka u postupku na gotovo svaku odluku suda ili izvršitelja i gotovo u svakoj fazi izvršnog postupka. Sasvim je jasno, imajući u vidu broj predmeta u radu velikih sudova, prvenstveno u Beogradu i Novom Sadu, da će ovakvo zakonsko rešenje u svakom slučaju usporiti postupak izvršenja i učiniti ga drastično manje efikasnim– kazala je Trešnjev.

Trešnjev je dodala da se veliki problem Nacrta ZIO odnosi i na problem dostavljanja rešenja u izvršnom postupku.

– Radna grupa je najavila da će revidirati ove odredbe, međutim ostaje da se vidi u kom će se pravcu zapravo kretati Radna grupa prilikom delimičnog ili potpunog uvažavanja stavova koji su se čuli tokom javne rasprave – kazala je Trešnjev.

Izvršni odbor Komore izvršitelja odlučio je pre početka javne rasprave u aprilu 2015. godine da povuče svoje članove Mirjanu Dimitrijević i Mirelu Smiljanić iz  Radne grupe koja radi na Nacrtu ZIO.

– One su aktivno učestvovale u radu Radne grupe, do jednog trenutka kada je po njihovom izveštaju bilo jasno da se pravac kretanja rešenja u Nacrtu ZIO može oceniti kao vrlo nepovoljan. Mi smo doneli odluku da se članovi Radne grupe iz Komore izvršitelja povuku, i to je imalo određenog efekta jer Ministarstvo pravde nije razrešilo te članove, ali je shvatilo da postoji poprilično nezadovoljstvo u redovima izvršitelja u vezi sa rešenjima predviđenih Nacrtom – kazao je predsednik IO Komore izvršitelja Zoran Dukić.