Srbija uvodi dva nova krivična dela

Izmenama Krivičnog zakonika, o kojem će poslanici raspravljati sutra, u pravni sistem Srbije uvode se dva nova krivična dela.

Uvode se krivična dela učestvovanje u ratu ili u oružanom sukobu u stranoj državi i organizovanje učestvovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi, izjavio je danas poslanik SDPS Meho Omerović.

– To su dva nova krivčna dela koja uvodimo u zakon kroz ove izmene i dopune i verujem da će se do kraja ove sedmice većina poslalnika, ubeđen sam i najveći deo opozicionih poslanika, glasati za ovaj zakon, jer je on dobar za sve – rekao je Omerović Tanjugu.

On je podsetio da je izvorni predlog zakona koji je predložila SDPS unapređen time što su ga podržali svi poslanici vladajuće koalicije.

Ta simbolika od 208 potpisa, smatra Omerović, je potvrda odlučnosti ne samo vladajuće koalicije, već vlade u celini, da jedan tako značajan segment i, kako je ocenio, opasnu pojavu primećenu u poslednjih nekoliko godina, sada konačno i sankcioniše.

Precizirajući nova zakonska resenja, Omerović je rekao da je u prvom delu, kada se govori o krivičnim delima učestovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi akcenat stavljen na državljane Srbije koji učestvuju u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi kao pripadnici vojnih ili paravojnih jedinica koje su u sukobu, a nije pripadnik neke srpske misije pri međunarodnim organizacijama.

– To je čest slučaj, ali naši nastupaju u sanitetskim i nekim neborbenim jedinicama u okviru UN i međunarodne zajednice. Dakle, građanin Srbije koji bude počinio to krivično delo biće kažnjen zatvorom od jedne do osam godina – rekao je on.

Sa druge strane, dodao je Omerović, akcenat se stavlja ne samo na džavljane Srbije nego i na strance kada je reč o organizaciju učestvovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi.

Ko u nameri da izvrši to krivično delo na teritoriji Srbije vrbuje, podstiče drugo lice da učini to krivično delo, organizuje grupu, spovodi obuku, oprema ili stavlja na raspolaganje opremu za izvršenje tog krvičnog dela ili prikuplja finansijska sredstava za učetvovanje u stranim zemljama u oružanim sukobima, biće kažnjen zatvorom od dve do 10 godina.

– Imali smo takvih slučajeva da se pojavi neki strani državljanin, kao neka agencija, organizacije i pod plaštom nekih humanitarnim aktivnosti i radnji koje su na prvi pogled benigne, ispod žita radi neke nedozvoljene radnje i vrbuje neke naše ljude i onda ih šalje na ratište – rekao je Omerović.

On je precizirao da se tu kažnjava i stranac od dve do 10 godina i neko domaće lice.

Prema njegovim rečima, bitno je naglasiti da se na ovaj način mora peseći praksa iz poslednjih nekoliko godina, a počelo je sa velikim brojem pripadnika bošnjačkog naroda koji su odlazili u Siriju.

– Posle smo imali nastavak i učešće predstavnika srpskog naroda koji su išli su Ukrajinu pa ratovali na strani ruskih separatiska u Krimu… Nije ovo zakon ni protiv islamista, ni protiv džihadista, niti je ovo zakon protiv ovih ili onih, već zakon koji će Sskupština Srbije usvojiti zbog svih svojih građana – naglasio je Omerović.

On je ukazao da su danas aktuelni sukobi u Siriji i Ukrajini, a da sutra to mogu biti sukobi na nekim drugim ratištima i upravo je suština predloženih izmena Zakona da se predupredi odlazak građana Srbije da ratuju na tuđoj teritoriji ili nekog da vrbuje za to.

Omerović je svestan da će biti polemike o tome kako neko može da zna da je neko otišao da ratuje, da se kontroliše ko je gde, a biće i onih koji govore da su ta zakonska rešenja u domenu kršenja nekih ljudskim prava.

– Mnogi će reći da je to kršenje ljudskih prava, jer valjda svako ima pravo da radi šta hoće… Nije ljudsko pravo da vrbujete, obučavate građane, pogotovo mlađe populacije da ušestvuju u ratnim sukobima i to moramo sprečiti po svaku cenu – rekao je on i dodao.

– Ako neko kritikuje ovakav zakon kakav mi predlažemo ja odgovoram – dobro, možda si u pravu, ali zar je bilo dobro sve ovo do sada kada niste imali ovo krivično deo upošte. Videli smo i da je Savet bezbednosti UN pre nekoliko dana usvojio sličnu razoluciju koja obavezuje države – podsetio je Omerović.

On je naglasio da je to problem ne jednog naroda i države pojedinacno, gde se trenutno odvijaju sukobi, već problem čovečanstva i svetske politike, jer će se i sutra i prekostra neke slične stvari dešavati.

Omerović je naglasio da će Ministarstvo pravde po usvajanju zakona doneti određena podzakonska akta i sve regilistati do u tančine, kada je reč o tome kako dokazati i ući u trag osobama koje su državljani Srbija, a koji eventalno učestvuju na stranim ratištima ili kako dokazati da neko na teritoriji Srbije radi to što je zabranjeno Zakonom.

Omerović, koji je i član Odbora za kontrolu službi bezbednosti, kaže da učešće u ratovima na stranim teritorijama nije samo stvar tužilašva i pravosudnih organa već i bezbednosnih službi – BIA, VBA i VOA.

– Mi imamo dobar bezbednosni aparat i dobar bezbednosni sistem i naravno da će i predstavnici tih institucija, polazeći od ovog zakona, biti u prilici da dostavljaju relevantne informacije na osnovu koji će posle i tužilaštvo i država moći da procesuiraju lica koja krše ovaj zakon – rekao je on.

Omerović je takođe naveo da se već zna da jedan građanin Srbije ratuje u Ukrajini, a nekoliko u Siriji.

To su građani Srbije koji su se javno i glasno deklarisali i preko društvenih mreža hvalili time što rade i gde su i na kojoj strani se nalaze kada je u pitanju oržani sukob, dodao je on.

– Oni će, pošto su pismeni ljudi i koriste društvene mereže, kao što smo videli, vrlo brzo saznati da je to krivčno delo. Ako imaju imalo pameti i vode računa o sebi, vratiće se u Srbiju i onda to što su do sada radili neće biti tretirano kao krivično delo, jer zakon nije retroaktivan – naglasio je Omerović.

On je pozao te građane da se vrate kući i budu sa svojim porodicama, da žive sa svojim narodom, a ne da se stavljaju u službu ove ili one strane u oržzanom sukobu u Siriji i Ukrajini.