Šta kupuju Srbi: Mesari umaču meso u kamilicu da ne bi smrdelo i drže ga u ljubičastim frižiderima!

Kada kupac kupi meso i dođe kući, tada je već kasno. Poznato je i da se meso umače u čaj od kamilice da bi se izgubio miris ili valja u pikantne začine i prodaje kao specijalitet. Iako je takvo meso izgubilo na nutritivnoj vrednosti, potrošačima se prodaje po ceni kao da je najbolje!

U Srbiji se pod etiketom sveže prodaje meso „obogaćeno” vinobranom, limuntusom i vitaminom C, koji služe da bi se produžio rok trajanja. Pileće, svinjsko i juneće meso se umaču u čaj od kamilice kako bi se izgubio neprijatni miris od dugog stajanja, a u pojedinim mesarama, frižideri imaju crveno ili ljubičasto svetlo kako bi kupcima meso delovalo kao da je tek izašlo iz klanice! Ovo su samo neki od načina na koje nam prodavci u mesarama, bajato meso prodaju kao sveže.

U nekim mesarama frižideri imaju crvenkasto svetlo kako bi delovalo kao
da je meso tek izašlo iz klanice:

– Sve je više mesara u kojima je svetlo u frižideru ljubičaste boje. Ono služi da bi meso kojem je istekao rok upotrebe ili je pri kraju, delovalo sveže. Kada kupac kupi meso i dođe kući, tada je već kasno. Poznato je i da se meso umače u čaj od kamilice da bi se izgubio miris ili valja u pikantne začine i prodaje kao specijalitet. Iako je takvo meso izgubilo na nutritivnoj vrednosti, potrošačima se prodaje po ceni kao da je najbolje – otrkiva za „Alo!” Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS).

Ovakve prevare je moguće sprovesti, jer su, kako Papović kaže, veterinari davno uništili svoju struku, a kontrole na terenu praktično i da nema. Jedan od beogradskih mesara je potvrdio da su mu poznate „cake” kojim se mesari služe, ali se odmah ogradio od toga da i on to radi.

– Jedna od najčešćih varijanti je da se meso kojem je istekao rok upotrebe, iako je to strogo zabranjeno, zaledi, pa ponovo odledi i prodaje kao sveže. Nekada se to dešava i više puta… Od takvog mesa se prave i ćevapi i pljeskavice, jer se u smesu dodaju začini, koji maskiraju promenu boje i mirisa. U konzervirano meso se, kako bi se sprečio razvoj mikroorganizama dodaju nitriti, koji lako oksidiraju zbog čega u izvesnoj meri mogu biti i toksični – priča sagovornik lista „Alo”, dodajući da se sa druge strane kod mesa koje je tek „načeto” pristupa procesu „reobrađivanja”.

– To podrazumeva pranje, čišćenje i odstranjivanje delova koji ne izgledaju zdravo. To je uobičajena praksa i čak je u skladu sa zakonom – zaključuje on.
Miroslav Stojšić, doktor veterinarske medicine upozorava da su ovakve prevare moguće, jer u Srbiji ne postoji sistemski monitoring mesa, klanica i prodajnih mesta, kao ni odgovarajuća i kontinuirana laboratorijska ispitivanja kvaliteta mesa.

– Ukoliko se nešto sistemski ne promeni, građani Srbije i naša pokolenja plaćaće posledice trenutne nebrige o zdrvalju stanovništva – zaključuje Stojšić.

Kako prepoznati dobro meso

Sveže meso mora da ima odgovarajuću boju, izgled i miris. Kod mladog živinskog mesa grudna kost je mekana, a boja nogu svetla i glatka. Najbolje je uzimati svinjsko meso svetle boje koje nije masno, kod stare svinje kotlet je veći, a meso prošarano krupnijim masnim žilama. Junetinu treba uzimati tamnocrvene boje prošarenu sitnim žilicama. Mlada jagnjetina je svetloružičaste boje, a kada je reč o ovci ili ovnu – svetlocrvene.

Ministarstvo: Kontrolišemo sve, meso je bezbedno!
U Ministarstvu poljoprivrede, međutim, negiraju tvrdnje naših sagovornika navodeći da su meso i mesne prerađevine koje se prave od takozvanog mašinski separisanog mesa (MSM) bezbedni za ljudsku ishranu, jer se ono uvozi u skladu sa svim propisima i nije zabranjeno u EU.

– Vetrinarska inspekcija redovno kontroliše sve subjekate u poslovanju sa hranom, u svim fazama proizvodnje, skladištenja i prometa hrane životinjskog porekla. Od početka godine ukupno je izvršeno 21.517 kontrola, uništeno 141.174 kilograma mesa i 26.209 kilograma proizvoda od mesa. Posao veterinarske inspekcije je da spreči promet nebezbedne hrane i sankcioniše one koji se ne pridržavaju važećeg propisa – kažu u tom Ministarstvu i dodaju da je tokom prošle godine ukupno bilo 96.000 kontrola.R. B.