Šta nas očekuje posle poplava: Srbiji prete crevne zarazne bolesti

Institut za javno zdravlje Srbije 'Milan Jovanović Batut' saopštio je danas da su u Srbiji pojačane mere nadzora zbog mogućnosti pojave crevninih zaraznih bolesti kao posledice poplava.

Stanovništvo treba da prati medije i da se redovno obaveštava o ispravnosti vode za piće, rizicima za nastanak crevnih zaraznih bolesti i merama sanitarno higijenskim merama koje se sprovode tokom i nakon povlačenja poplave.

Da bi se sprečila pojava crevnih zaraznih bolesti preporučeno je da se ne pije zamućena voda i da se ne koristi za pripremanje hrane i ličnu higijenu, da se pojača higijena i nekoriste namirnice koje su došle u kontakt sa vodom iz poplavnog talasa.

Građanima je preporučeno da se u slučaju pojave simptoma kao što su mučnina, povraćanje, proliv, povišena temperatura obavezno jave lekaru. Krizni štab za vanredne situacije Instituta za javno zdravlje Srbije je zbog novog poplavnog talasa u svakodnevnoj komunikaciji s regionalnim institutima i zavodima za javno zdravlje, koji preduzimaju sve higijensko-epidemiološke mere za sprečavanje posledica izazvanih poplavama.

Pojačan je nadzor nad radom zdravstvenih ustanova, uveden sistem za rano otkrivanje epidemija crevnih zaraznih bolesti, pojačan nadzor nad društvenim i privatnim objektima kolektivne ishrane, posebno u predškolskim ustanovama.

Obilaze se i kontrolišu objekti za snabdevanje vodom za piće, a izvorišta i bunari koji su poplavljeni ili čija je uža zona sanitarne zaštite ugrožena poplavama isključeni su iz sistema vodosnabdevanja.

Navodi se i da se svakodnevno uzimaju uzorci ispituje bakteriološka i fizičko-hemijska ispravnost vode sa ugroženih izvorišta i bunara.

– Dok se ne sanirju posledice poplava, stanovništvo će se ispravnom vodom za piće i pripremu hrane snabdevati iz alternativnih izvorišta, cisterni i flaširanom vodom – naovodi se u saopštenju.

Kontinuirano se kontroliše dezinfekcija vode na izvorištima za vodosnabdevanje.