Studenti skupi za državu, novi zakon smanjuje broj budžetskih mesta?

Po jednom budžetskom studentu koji studira na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu država godišnje izdvaja oko 375.000 dinara. Ukoliko on dobija i stipendiju ili kredit, a pri tom živi i hrani se u studentskom domu on Republiku Srbiju košta 624.600 dinara.

Još dramatičnija situacija je na Fakultetu dramskih umetnosti, gde za jednog studenta država mora da izdvoji 825.000 dinara. Najmanje novca po studentu godišnje dobija Pravni fakultet – 85.000 dinara, Fakultet ogranizacionih nauka dobija – 150.000, Elektrotehnički fakultet – 200.000, Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu – 250.000, Mašinski fakultet u nišu – 300.000, a među najskupljim je i beogradski Fakultet za fizičku hemiju – 475.000 dinara.

Ovo su najnoviji podaci prosvetnih vlasti koje ovih dana prave sličnu računica za sve fakultete u Srbiji u sklopu izrade novog Zakona o visokom obrazovanju, čija će se osnovna promena odnositi na način finansiranja fakulteta.

Ono što je do sada izračunato jeste da je prosek na nacionalnom nivou oko 250.000 dinara po budžetskom studentu, a ako se tome doda i život u studentskom domu i ishrana u menzi, konačna cifra dostiže pola miliona dinara.

Ministar prosvete dr Srđan Verbić već je najavio da će se novi način finansiranja visokog obrazovanja ogledati u transparentnosti budžeta i školarina i da će se znati „tačno šta je kome plaćeno”.

– Radimo procenu školovanja na državnim fakultetima. Ušli smo u posao izrade novog zakona i novog modela finansiranja, pa skupljamo različite podatke, to je prvi korak. Još se nismo odlučili za određen model, ali imamo dobre osnove u Strategiji razvoja obrazovanja i odnovnu ideju: studenti će nekim delom participirati u školarini. Imaćemo i dalje najbolje koji će biti finansirani iz budžeta, a svi ostali će biti sufinansirajući i njihova školarina će zavisiti od uspeha i padati linearno do nekih pet odsto – objašnjava za Politiku savetnik ministra prosvete dr Milovan Šuvakov.

To praktično znači da će se izbeći sadašnja situacija u kojoj student zbog 0,5 bodova izgubi budđetski status, pa mora da plaća školarinu, a gubi i pristup menzi ili domu, što je šok za studenta i zbog čega vlada konstantno nezadovoljstvo na fakultetima.