Studenti u Srbiji plaćaju i UGLED GRADA U KOME STUDIRAJU?!

Državu najviše košta jedan student Univerziteta u Beogradu. Za njega se izdvaja godišnje u proseku čak 707.210 dinara, a najmanje koštaju studenti prestoničkog i Univeziteta u Novom Pazaru, pokazuje najnovija analiza Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

 

Beogradski fakulteti su u ovim podacima koji nikada do sada nisu prikupljeni, a kamoli javno objavljeni, odmah videli dokaz da su njihove studije najjeftinije u Srbiji i da bi školarine trebalo podići. To su neki od njih preključe i najavili za narednu školsku godinu, piše Politika.

U Ministarstvu prosvete, međutim, kažu da se ovde mešaju „babe i žabe” jer je činjenica da na Beogradskom univerzitetu, za razliku od ostalih u Srbiji, nema umetničkih fakulteta koji su najskuplji, pa je to u proseku snizilo cenu studija u ovoj analizi. Umetnički fakulteti su, objašnjenja radi, u Beogradu grupisani u okviru posebnog Univerziteta umetnosti.

Najviša školarina u Srbiji je na beogradskoj arhitekturi – 240.000 dinara, kao i na elektrotehnici (223.000, smer softersko inženjerstvo), a studenti imaju malo vajde od objašnjenja da je cena studija nepromenjena punu deceniju.

Predstavnici studentskih organizacija već godinama zahtevaju od fakultetskih uprava da javno obelodane na koji način izračunavaju školarine, tvrdeći da sav njihov novac ide na povećanje plata profesora, a ne na poboljšanje uslova rada, kako tvrde dekani.

Ono što se ne govori, a što studenti i te kako osećaju po svom džepu, jeste činjenica da se i dalje ne zna šta fakulteti sve računaju u školarinu, gde se taj novac troši i zašto iste studije koštaju različito od toga u kojem je gradu fakultet.

Tako je moguće da isti indeks, u zavisnosti od grada, ima čak šest različitih školarina! Primera radi, student medicine će plaćati od 60.000 do 140.000 dinara, u zavisnosti od toga da li ima indeks Kragujevačkog ili Državnog univerziteta u Novom Pazaru, a razlika u „umetničkom” indeksu može da ide i do 110.000.

Nije isto ni učiti sociologiju u Beogradu ili u Kosovskoj Mitrovici – u jednom slučaju ćete platiti 118.548 dinara, a u drugom samo 48 hiljada dinara.

U dekanatu Filozofskog fakulteta Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici odgovaraju da sa školarinom od 48.000 dinara apsolutno uspevaju da pokriju sve troškove, čak i da jedan broj studenata oslobode plaćanja školarine. 

Da li će ovakva situacija ostati i u narednoj školskoj godini videćemo već za koji mesec. U ministarstvu prosvete kažu da se trenutno na nov način prikupljaju svi podaci na osnovu kojih se finansiraju fakulteti tako da će do kraja iduće nedelje država tačno znati šta i koga plaća.