Tender poništen, građani i dalje bez pijaće vode

Javno-komunalno preduzeće "Vodovod i kanalizacija" iz Zrenjanina saopštilo je danas da još nije dobilo odluku Republičke komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavkih da ponišsti tender za prečišćavanje pitke vode.

Radio-televizija Vojvodine prenela je u petak da je Komisija 3. decembra donela odluku po zahtevu za zaštitu prava Aleksandra Đekića iz Bečeja i usvojila zahtev i u celini poništila postupak javne nabavke usluge prečišćavanja pitke vode.

U saopštenju Komisije dodaje se da ta odluka, imajući u vidu ustaljenu tehniku slanja pošiljki putem poštanskih usluga, još nije uručena svim strankama u postupku.

Preduzeće “Vodovod i kanalizacija” istaklo je da će po prijemu odluke, u najkraćem mogućem roku, javnosti saopštiti svoj stav, bez obzira na ishod odluke.

Direktor zrenjaninskog “Vodovoda i kanalizacije” Goran Tajdić nije želeo da daje izjave o odluci, navodeći da o tome nema zvanične informacije.

Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) saopštila da je takva odluka potvrda njihovih navoda da je sadašnja vlast u Zrenjaninu, okupljena oko Srpske napredne stranke (SNS), nesposobna.

– Zbog toga što su raskinuli ranije sklopljen ugovor o izgradnji fabrike vode sa nemačkom firmom Vasertehnik koji je pokrenuo postupak međunarodne arbitraže u Vašingtonu, građani Zrenjanina platiće minimum pet miliona evra odštete, a fabriku vode i dalje neće
imati – navela je Liga.

Demokratska stranka (DS) u Zrenjaninu ocenila je da su građani Zrenjanina dugoročno na gubitku i osuđeni da nastave svoj život u veoma lošim uslovima, a da pritom za kupovinu flaširane vode u tom gradu građani dnevno potroše oko 20.000 evra.

Iz Gradskog odbora SNS-a Zrenjanin danas je poručeno da su DS i LSV dok su bili na vlasti Zrenjanin – grad prosperiteta i budućnosti – svrstali u red palanki i pozvali ih da ih da prekinu sa manipulacijama, lažima i podvalama.

Komentarišući navode o poništavanju tendera predsednik udruženja građana “Naš grad, naša stvar” Zdravko Vujasinović izjavio je da da je potrebno da se rešavanje problema pijaće vode u tom gradu “digne” na viši nivo – pokrajinski ili republički jer, kako je naveo, Zrenjanin očigledno nema stručnjake.

Voda u Zrenjaninu je zbog povećane količine arsena zabranjena za piće još 2004. godine. Prva istraživanja na iznalaženju odgovarajuće tehnologije za dobijanje kvalitetne vode za piće počela su još 1975. godine i od tada je obavljeno više bezuspešnih istraživanja na pilot postrojenjima za preradu pijaće vode.