U srpskim zatvorima nema mesta

Prema ovogodišnjem izveštaju Saveta Evrope, zatvori u Srbiji su prenaseljeni.

Prema podacima prikupljenim 2012. godine, u srpskim zatvorima je 160 zatvorenika na 100 mesta, što je bila najgora situacija u Evropi.

Ministar pravde kaže da je sada situacija znatno bolja, dok zamenik ombudsmana smatra da još ima mnogo zatvorenika koji žive u uslovima nedostojnim za čoveka.

Savet Evrope, u aktuelnom izveštaju navodi da Srbija ima najveći problem prenaseljenosti zatvora u Evropi, ali i najveću smrtnost zatvorenika.

Podaci su prikupljeni tokom 2012., a obrađeni u poslednjem izveštaju ove institucije.

Ministar pravde tvrdi da su izgrađeni zatvori i da je broj mesta povećan sa 7.500, koliko ih je bilo 2010. na 9.300 mesta za osuđenike.

U srpskim zatvorima je danas, prema rečima ministra, više od 10.000 zatvorenika.

– To znači da je znatno poboljšana situacija. Ne možemo da kažemo da je sjajna, ali je znatno bolja – kaže Selaković.

Zamenik ombudsmana Mioš Janković, koji obilazi zatvore u Srbiji, kaže da situacija jeste bolja, uglavnom u malim zatvorima, ali da nedostaje nekoliko hiljada kvadrata.

Prema standardima, svaki zatvorenik bi trebalo da ima 4 kvadrata ili 8 kubnih metara svog prostora.

Najveći problem je, kaže, u velikim zatvorima, gde ima prostorija koje su ruinirane, prenaseljene vlažne i bez provetravanja, a održavanje higijene u njima je gotovo nemoguće. Zaticali su prostorije od 30 kvadrata u kojima 15 osuđenika provodi po 23 sata.

Ombudsman smatra i da se u našem zatvorskom sistemu ne ispunjava jedan od osnovnih ciljeva kažnjavanja, to da presuda deluje popravno.

Ljudi iz potpuno zatvorenog odeljenja, bez postepene resocijalizacije, bivaju pušteni na slobodu i, očekivano, ponovo počine krivično delo, što je nova opasnost za građane.

Jedno od rešenja je češće izricanje alternativnih sankcija, ali ne samo kućnog zatvora, već i društveno korisnog rada. Novi zakon iz ove oblasti naći će se u skupštini za dve nedelje.