Vatrogasci nemaju dovoljno opreme

Problemi u vatrogasnoj službi koji se akumuliraju godinama dostigli su kritičan nivo, nakon što je novac za obnavljanje opreme, predviđen budžetom prošle godine, uskraćen rebalansom, upozoravaju u Sindikatu vatrogasaca Srbije. Dva najveća problema su manjak vatrogasaca i dotrajalost vozila i opreme.

Čak 55 od 162 jedinice, nema alat za rad na tehničkim intervencijama. U sremskom okrugu, npr, ne postoji vozilo za rad na visinama, pa se u slučaju potrebe dovoze iz najbližih jedinica. Poslednji put 2007. kupljeno je 60 kamiona, od tada ništa veće. Jasno je da u tim uslovima puno toga zavisi od srećnog slučaja.

– Za razliku od Srbije, svaka ozbiljnija država ima jasan plan i dinamiku nabavke i obnove vozila i opreme. Normalno je da se kamioni menjaju na 10 godina a u nekim državama i 5, kod nas, prosečan vek vozila je 25 godina, a koriste se i 40 godina stara – kaže Dušan Ninkov, predsednik Sindikata vatrogasaca Srbije.

Tračak nade pojavio se 2013. kada su budžetom predviđena sredstva za nabavku 90 vozila, ali je ta stavka izbrisana rebalansom, kaže Ninkov.

Sem dotrajale opreme, veliki problem je i loša kadrovska politika i manjak vatrogasaca. Prošle godine  planirano je da bude zaposleno njih 500 ali je zaposleno samo 170 vatrogasaca. U jedinici u Novom Sadu, ima ih 99. Prema evropskim standardima trebalo bi da ih bude više od 300. Situacija je ipak, bolja nego u ostatku Srbije gde je prosek popunjenosti kapaciteta oko 65 odsto. U Kikindi čak i ispod 50!

– Trenutna popunjenost je ispod 70 odsto što može da predstavlja problem u ekstremnim situacijama. Dovijamo se na razne načine, popunjavajući redovne smene sa vatrogascima iz pripravnosti i sl. Manjak ljudi, srećom, za sada nije se odrazio na svakodnevne aktivnosti i uspeh intervencija – ističe Dragoslav Klisura, komandant vatrogasno-spasilačke jedinice u Novom Sadu.

Ninkov dodaje da Srbija ovog momenta ima 3.200 vatrogasaca, a sistematizacijom u MUP-u, predviđeno je da ih bude preko 4.000.

I oni koji su zaposleni, kažu u Sindikatu, ne raspoređuju se po realnim potrebama, a često nisu ni adekvatno obučeni. Zbog toga, Sindikat traži da se hitno donese i primeni Zakon o vatrogastvu koji bi precizno regulisao ovu oblast kao i da se obezbedi kontinuitet u nabavci vozila i opreme.

Sada se snalazi ko kako ume. Vatrogasnoj jedinici u Novom Sadu, recimo, prošle godine Grad je donirao 30 miliona, a jedno vozilo kupila je i Pokrajina.