Važno: Šta smeš da pišeš na društvenim mrežama!

Cenzura je neustavna, a pravo slobode mišljenja i izražavanja je zagarantovano, poručio je juče zaštitnik građana.

Saša Janković, zaštitnik građana, izrazio je u saopštenju zabrinutost „zbog sve češćih saznanja da se pojedine informacije i kritike povlače iz javno dostupnih sredstava i­­nfo­­rmisanja i informacionog prostora”, kao i „činjenice da građani bivaju pozvani na informativne razgovore zbog navodnog širenja panike koju nikad niko nije primetio, utvrdio, ni zabeležio njene posledice”.

Janković u saopštenju ističe da svako ima slobodu da bude kritičan, da bude kritizer, da bude optimista i pesimista, da veruje ili ne veruje, da podržava ili osporava, da nipodaštava, veliča ili bude ravnodušan, da ćuti ili govori i da stavove i ideje slobodno i javno traži, prima, daje, razmenjuje i širi.

On upozorava državne organe da su

„dužni, ne samo da se sami uzdrže od mešanja u tu slobodu već moraju da je štite od napada sa bilo koje strane i da podstiču njeno ostvarivanje”. Ombudsman objašnjava da se sloboda izražavanja može ograničiti samo u zakonom propisanom postupku.

Pokret Udruženi građani za Srbiju, organizacije civilnog društva i pojedinci u Srbiji, objavili su juče “apel protiv cenzure u Srbiji”. Prema navodima iz pisma, koje prenosi Pokret, dok građani pomažu unesrećenima iz poplavljenih i ugroženih područja, “vlast troši vreme i energiju na kršenje slobode izražavanja, napadajući i gaseći internet stranice koje pozivaju na odgovornost”.

Besplatna pravna pomoć
Oni koji dobiju poziv za informativni razgovor u MUP zbog, navodnog, širenja panike u vreme vanredne situacije preko društvenih mreža mogu da se obrate Pravnoj službi NUNS za pomoć. Pravni saveti se mogu dobiti putem mejla [email protected], i telefonom, na broj 011/3343-255.