Već 20 godina se pitamo ko je ubio Dadu Vujasinović

Novinarka Dada Vujasinović ubijena je pre 20 godina. 8. aprila 1994. nađena je mrtva u svom stanu u Beogradu. Dve decenije traga se za istinom o njenom ubistvu.

Ponovljenim veštačenjima, početkom 2008. godine, odbačena je verzija o samoubistvu, a Okružno tužilaštvo januara 2009. pokrenulo je pretkrivični postupak za ubistvo.

Pre tačno godinu dana Komisija za istraživanje ubistava novinara je saopštila da će u procesu rasvetljavanja ubistva Dade Vujasinović biti angažovani strani eksperti za balistiku i sudsku medicinu, i da se uspostavlja komunikacija sa Institutom za bezbednost u Visbadenu.

Komisija je našla dokaze u slučaju ubistva novinarke Dade Vujasinović, koji su se vodili kao izgubljeni od 1999. godine.

– U proteklih 20 godina od smrti Dade Vujasinović napravljen je niz grešaka u istrazi od strane različitih stručnjaka. Pored toga, policija je zagubila forenzički materijal prikupljen na licu mesta i prilikom obdukcije posle smrti. Promenjeno je nekoliko tužilaca, advokata…. Samo od 2008. godine kada je smrt Dade Vujasinović sa konstatacije da je u pitanju samoubistvo, od strane tužilaštva definisano kao ubistvo, dogodio se niz pravnih radnji koje su unosile više kontroverzi nego što je učinjeno na razjašnjavanju ovog slučaja – kaže Veran Matić, predsednik Komisije.

On navodi da je Komisija poslala molbu Nacionalnom forenzičkom institutu u Hagu da uradi veštačenje, kao i da će paralelno s tim biti saslušano još nekoliko ljudi za koje je moguće da imaju neka saznanja.

– Pokušali smo da angažujemo Instutut za bezbednost iz Vizbadena. Posle nekoliko meseci dobili smo odgovor da je njihova procena da nema dovoljno neophodnih elemenata na osnovu kojih bi oni mogli da daju kredibilno veštačenje. Obratili smo se potom FBI koji ima najreprezentativniju laboratoriju i stručnjake. Molba je uzeta u razmatranje ali nam je najavljeno da ćemo morati da čekamo zbog preopterećenja. Nacionalni forenzički institut iz Haga potvrdio je da mogu da urade superveštačenje i kada je reč o balističkom i sudskomedicinskom delu. Stupili smo u kontakt sa tužiteljkom iz Holandije koja se u ime EU nalazi u Beogradu kao stručna pomoć našem pravosuđu i napravili dogovor oko preliminarnih radnji – kaže Matić.

Prema njegovim rečima, Komisija očekuje da bi posle Uskrsa mogao da usledi naredni sastanak sa Institutom iz Haga na kom će se napraviti plan njihovih aktivnosti.

– Verujem da smo sada na putu da dođemo do kredibilnih rezultata superveštačenja. Paralelno sa tim, tužilaštvo će uzeti izjave od lica koje je predložila porodica, za koje postoje indicije da bi mogli imati neke informacije, a povodom njihovih izjava u javnosti u različitim prilikama – kaže Matić.

Ko je bila Dada Vujasinović?

Radislava Dada Vujasinović rođena je 10. februara 1964. u Čapljini, Hercegovina. Diplomirala je na Filološkom fakultetu u Beogradu 1987. godine. Posle završenog fakulteta radila je kao novinar Privrednog pregleda, a potom u magazinu Duga.

Za reportaže sa slavonskog ratišta 1993. godine dobila je nagradu Svetozar Marković Udruženja novinara Srbije.

Zbog svojih istraživačkih tekstova o sprezi kriminala i politike, dobijala je pretnje, ucene i sudske tužbe. Knjiga „Svedočenja iz obeščašćene zemlje” – kompilacija njenih tekstova, intervjua i privatnih pisama objavljena je 1995. u Torontu, Kanada.

Nepotkupljiva i samostalna, nije želela da njena, kako je govorila, žrtvovana generacija dozvoli da se ponovo falsifikuje istorija, pogotovo ne od strane onih “koji su rat shvatili i prikazivali kao dobar provod i avanturu, znajući da imaju gde da se vrate kada im ratovanje dosadi”.

Pronađena je mrtva u porodičnom stanu 8. aprila 1994. godine. Zvanična verzija režima bila je je da je izvršila samoubistvo, pucnjem u grudi iz lovačke puške sačmarice. Ni posle 20 godina njeno ubistvo nije razjašnjeno.