VELIKE I ZNAČAJNE PROMENE: Šta nam donose izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju?

Vozačima, koji budu imali više od dva promila alkohola u krvi ubuduće će se automatski oduzimati vozilo. Bez kola će ostati i oni koji odbiju da se alkotestiraju, kao i oni koji sednu da voze bez položenog vozačkog ispita.

 

Ovo su neke od novina predloženih izmena Zakona o bezbednosti u saobraćaju. O njima je u utorak govorio načelnik Uprave saobraćajne policije (USP) MUP Srbije Vladimir Rebić, uz napomenu da tek treba o tome da se razgovara sa sudijama za prekršaje i da se čuje njihovo mišljenje o ovim merama.

Rebić je istakao da izmene zakona imaju cilj da unaprede efikasnost vođenja prekršajnog postupka i da sankcijama i novim rešenjima odvraćaju ljude od činjenja prekršaja. On je dodao da se izmenama predviđaju i “efikasniji mehanizmi na otkrivanju prekršaja putem video-nadzora”.

– To je fokus rada saobraćajne policije koji treba da se produbi u narednim godinama – poručio je Rebić. – Želimo da vozači budu svesni da, iako nisu zaustavljeni, na kućnu adresu može naknadno da im dođe poziv da se izjasne o prekršaju.

Rebić je rekao i da je prethodnih pet godina bilo određenih problema u procesuiranju takvih slučajeva. Zbog toga su pripremljene izmene zakona, kako bi se stimulisao vlasnik vozila da kaže ko je upravljao automobilom. U suprotnom moraće da plati zaprećenu kaznu, bez utvrđivanja ko je konkretno učinio prekršaj. O tome se razgovara sa sudijama za prekršaje kako bi se napravio zajednički dogovor, odnosno da se postave standardi kojih će se policajci i sudije pridržavati.U pripremi je i predlog izmena Zakona o prekršajima koji, kako je Rebić rekao, treba da napravi bolji sistem za dovođenje ljudi koji izbegavaju odazivanje sudu.

Oni na taj način “otežu” prekršajni postupak i prave dodatne troškove državi – navodi načelnik USP. – Želimo da napravimo ambijent gde će se građani, praktično, sami javljati sudiji za prekršaje da reše svoje probleme, a da izbegnu potencijalna dovođenja. Saobraćajna policija je u poslednjih godinu dana značajno povećala rad na otkrivanju saobraćajnih prekršaja. Tako je u prvih pet meseci ove godine za 56 odsto povećan broj otkrivenih prekršaja u odnosu na prethodnu godinu.

Rebić je naglasio i da je posao saobraćajne policije samo prvi deo procesuiranja. Zatim sledi rad sudija za prekršaje, koje svojim odlukama treba da potvrde rad saobraćajaca. Inače, postupci protiv vozača, za prekršajna i krivična dela, čine više od polovine predmeta svih sudova u Srbiji.

 SPORAZUMI

U Srbiji je sklopljeno više hiljada sporazuma o priznanju krivice. Gotovo 80 odsto sporazuma između samih građana, prekršilaca i saobraćajne policije odnosi se na prekoračenje brzine u naseljenom mestu za 21 do 50 kilometara na čas.