Vlada danas usvaja zakone o radu, PIO i obnovi, sindikati najavili proteste

Vlada Srbije danas će usvojiti predloge zakona o radu, penzijsko-invalidskom osiguranju i obnovi zemlje nakon poplava.

Sednica Vlade zakazana je za 16 časova, a nakon nje će biti izdato saopštenje.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je na brifingu za novinare u petak najavio da će ti zakonski predlozi sledeće sedmice ući u skupštinsku proceduru.

Izmene zakona o radu usvajaju se nakon višemesečnih pregovora sa poslodavcima i sindikatima u kojima nije postignut kompromis o svim rešenjima.

Reprezenativi sidnikati, Savez samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjeni granski sindikati Nezavisnost, napustili su pregovore i najavili proteste od sledeće sedmice.

Kako su naveli sindikati, neprihvatljivi su ponuđeno rešenje za prošireno dejstvo kolektivog ugovora i to što je Ministarstvo rada ostalo pri stavu da se plate smanjuju, iako sindikati insistiraju da plate nisu predmet razgovora o izmenama Zakona o radu.

Iz Vlade tvrde da se izmenama zakona precizino uređuju odnosi radnika i poslodavaca i uslovi za otpuštanje, ali i omogućava lakše zapošljavanje.

Prema ranijim najavama, novine u zakonu u radu su produženje rada na određeno vreme sa jedne na dve godine, mogućnost da godišnji odmor može da se koristi već nakon mesec dana zaposlenja, kao i pravilo da obračun zarade postaje izvršna isprava.

Sa obračunom zarade zaposleni može da se obrati izvršnom organu i traži naplatu ukoliko poslodavac nije ispatio zaradu, bez pokretanja parničnog postupka.

Izmenama Zakona o radu zaštićene su i osobe sa invaliditetom, jer je poslodavac ukoliko želi da im da otkaz, obavezan da im nađe drugo radno mesto, a ukoliko ga nema, mora da im isplati otpremninu.

Predloženim izmena Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO) predviđa se da do 2032. postepeno budu izjednačeni uslovi za odlazak u penziju žena i muškaraca.

Prema Pregledu odredaba Zakona o PIO koje se menjaju i dopunjuju objavljenom na sajtu Ministarstva (www.minrzs.gov.rs), žene i muškarci ići u penziju sa 65 godina života i najmanje 15 godina staža ili sa 45 godina staža.

Starosna granica za odlazak žena u penziju postepeno će se povećavati od 2015. do 2032. godine.

Ministarstvo rada je predvidelo i uvođenje penala za prevremeno penzionisanje, koji se umanjuje penzija.

Uvedena je opcija odlaska u prevremenu starosnu penziju sa najamanje 40 godina staža i 60 godina života. Iznos takve penzije umanjuje se za 0,34 odsto za svaki mesec odlaska u penziju pre navršenih 65 godina života.

Menjaju se i uslovi za penzionisanje osoba sa beneficiranim radnim stažom.

Kako je najavljeno iz Vlade Srbije, usvajanje zakona o obnovi zemlje omogućiće da se lakše i brže otklone posledice poplava koje su polovninom maja zadesila Srbije i pričinile štetu od oko 1,5 milijardi evra.