Zabrinjavajuće: Rastu reke koje su nas poplavile u maju

Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić rekao je da će se situacija na terenu pratiti bez obzira na to što za sada nema upozorenja RHMZ-a.

Na rekama Kolubara, Ljig, Ub i Tamnava, koje su se u maju izlile i napravile haos, vodostaj će do sutra biti u porastu, ali uprkos tome što će dostići zabrinjavajući nivo, nadležni kažu da nema razloga za strah od poplava.

Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić rekao je da će se situacija na terenu pratiti bez obzira na to što za sada nema upozorenja RHMZ-a i javnih preduzeća za gazdovanje vodama da može doći do ozbiljne eskalacije:

– Imali smo takvih lekcija ranije, da najave nisu bile uznemirujuće, pa se opet dešavalo šta se dešavalo. Zbog toga je stanje potpune pripravnosti cele ove nedelje – kaže Marić za „Naše novine”.

On je naveo da nema opasnosti od velikih reka, ali nije isključio mogućnost bujičnih poplava, do kojih može doći usled velike količine padavina.

Kako je kazao, potencijalno najkritičnija mesta za bujične poplave su u istočnoj Srbiji sliv reke Mlave i donji sliv Peka, u Banatu reka Nera, a u zapadnoj Srbiji sliv Zapadne Morave i Kolubare.U Republičkom hidrometeorološkom zavodu navode da će vodostaj na Savi i Dunavu narednih dana biti u opadanju, odnosno stagnaciji:

– Na Mlavi, Peku, Timoku, Jadru, Jasenici, Kubršnici, Resavi, Lepenici, Đetinji, Skrapežu, Moravici, Bjelici i u gornjem toku Zapadne Morave vodostaj će biti u manjem do umerenom porastu, ali neće dostići upozoravajući nivo. Dunav i Sava će narednih dana, s obzirom na stabilnije vreme koje nas očekuje, biti u opadanju i stagnaciji – navode u RHMZ.

Prema rečima meteorologa Gorana Mihajlovića, razloga za brigu nema, a sva eventualna upozorenja biće blagovremeno izdata.