Zorani Mihajlović stigle preteće poruke: Zorana, zažalićeš!

Ministarki saobraćaja, građevine i infrastrukture Zorani Mihajlović i članovima njenog kabineta stigle su preteće poruke zbog međunarodnih transportnih dozvola.

Pretnje su počele nakon što se krenulo sa kontrolom izdavanja međunarodnih transportnih dozvola. Preteće poruke stizale su na njen telefon, kao i na telefone državnog sekretara i šefa njenog kabineta.
– Pozivali su se na neke funkcionere. Pretili da ćemo zažaliti jer nisu dobili dozvole… Pa piše: „Pokušao sam lepo da vam kažem, ali nemate sluha, a ja sam zamenik ovoga ili onoga… Videćete…” – kaže ministarka Mihajlović za “Blic” i dodaje da će sve pretnje koje su dobili njeni saradnici i ona proslediti policiji.

Problem je, inače, u tome što su ove dozvole deficitarna roba, jer je potražnja za njima često veća od broja dozvola koje nam dodeljuju druge države.

– Kvota je, na primer, za neke delove 2.000 dozvola, a tražnja je 10.000, što automatski dovodi do problema zvanog korupcija – kaže ministarka Mihajlović.

U takvoj situaciji prevoznici su navodno bili spremni i da za jednokratne dozvole, za koje se plaća taksa od samo 2.000 dinara, plate i po 500 evra.

Za one skuplje, CEMT dozvole za neograničen broj putovanja, za koje je godišnja taksa 15.000 dinara, bili su spremni da ljudima iz ministarstva plate i do 5.000 evra!

Ako se ima u vidu da ministarstvo, prema rečima Zorane Mihajlović, godišnje izda oko 300.000 dozvola, pre svega za transport robe, nelegalna prodaja ovih dozvola nekome je mogla da donese i milionsku zaradu.

Ministarka Mihajlović dodaje i da je do problema došlo jer su neki prevoznici “navikli da dozvole dobijaju bez reda ili bez prethodno razduženih ranije dobijenih dozvola”.

– Dozvole za transport robe izdaju se prema uredbi koja je usklađena sa svim uslovima međunarodne transportne organizacije. Suština je i da se uzete dozvole moraju razdužiti, pa tek onda uzeti nove. A neki koji se nisu razdužili za prethodno uzete dozvole, uredno su došli po nove, ali im mi naravno nismo dali. E, tada su krenule poruke, zvanja – obajšnjava ministarka Mihajlović.

Ona kaže i da joj nije jasno zbog čega je zaustavljena priča o elektronskom upravljanju i elektronskim dozvolama, čime bi se eliminisala mogućnost da neko utiče na njihovo izdavanje.

– Tražila sam da državni sekretar koordinira izdavanje dozvola, a antikorupcijski tim nadgleda proceduru – ko je i kako dobijao dozvole. Izdavanje dozvola ne kasni, ali oni koji ne zadovoljavaju kriterijume jednostavno ne mogu da ih dobiju – kaže ministarka Mihajlović.

Bivši ministri zaduženi za resor saobraćaja Milutin Mrkonjić i Velimir Ilić juče nisu bili dostupni za komentar.