SVE NA JEDNOM ŠALTERU: Nekoliko opština u Srbiji otpočinje projekat koji bi mogao PUNO DA NAM OLAKŠA

šalter
Print screen/You Tube

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave najavilo je da će u 2018. godini u tri do pet opština u Srbiji pokrenuti pilot projekat "jedinstveno upravno mesto", što će građanima omogućiti lakše i efikasnije usluge.

 

Uvođenjem jednošalterskog sistema u Srbiji, građani će prilikom obavljanja poslova sa javnom upravom sve informacije dobijati na jednom mestu, odnosno odlaziće samo na jedan šalter, na kome će podnositi zahtev i dobiti dokument koji im je potreban.

Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić izjavio je agenciji Beta da je jednošalterski koncept korak dalje u naporima da gradjani dobiju upravu koja konstantno nalazi načine da unapredi usluge koje pruža.

Za građane nije važno sa koliko ljudi i u kom vremenu završimo odredjeni proces, već da li smo ih u tom procesu maksimalno ispoštovali. Jedinstveno upravno mesto deluje kao primarno kontaktno mesto gradjana i uprave bez obzira koju uslugu tražite – rekao je Ružić.

On je najavio da će se u narednom periodu u tri do pet opština testirati koji model i forma bi najviše odgovarao u Srbiji i dodao da ima puno primera iz sveta koji mogu da budu od koristi.

Primer koji pokazuje koliko bi procedura za građane bila olakšana uvođenjem jednošalterskog sistema jeste registracija prilikom kupoprodaje polovnog vozila.

Za kupovinu polovnog vozila u Srbiji, u vrednosti od 360.000 dinara, i prenos vlasništva potrebno je obići osam šaltera, popuniti osam dokumenata, u četiri različite institucije.

Za plaćanje taksi u Srbiji, kojih ukupno ima sedam, potrebno je ukupno 122 evra. Da bi završio celokupan posao, građaninu Srbije je potrebno pet dana ili više.

U zemljama Evropske unije ta procedura je znatno pojednostavljena i većinom se takve procedure završavaju na jednom šalteru.

Na primer, u Sloveniji, Nemačkoj i Holandiji potrebna je jedna poseta prilikom završavanja takvih poslova. U Sloveniji je potrebno popuniti četiri papira, a u Nemačkoj na primer tri.

Troškovi za građane u Francuskoj su sedam evra, Holandiji oko 10 evra, Nemačkoj 20 evra,  a u Sloveniji 33 evra.

Ako bi u Srbiji bio uveden jednošalterski sistem, to bi značilo da će građani na jednom mestu moći da završe proces kupoprodaje automobila za jedan dan i imaće jednu uplatu.

Objedinjeno pružanje usluga na jednom mestu ili jedinstveno upravno mesto jedna je od novina novog Zakona o opštem upravnom postupku, koji je počeo da se primenjuje u martu 2016.