Ako Škotska izglasa nezavisnost: Šta će biti sa zastavom, kraljicom i ostatkom Evrope?

Ukoliko većina Škota na referendumu koji će se održati 18. septembra zaokruže 'da', doći će do suštinskih promena u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ono se možda više neće tako ni zvati, a mnogi elementi koji ga čine biće dovedeni u pitanje. Pored toga, otcepljenje škotske uticaće na rast separatističkih težnja u čitavoj Evropi.

Ukoliko glasovi zagovornika nezavisnosti Škotske nadjačaju pristalice kampanje „Bolje je zajedno” doći će do velikih promena na političkoj sceni Velike Britanije, ali i čitave Evrope.

Osim toga što će doći do promena na svetskoj ekonomskoj sceni ukoliko se Škotska odrekne funte, pojaviće se i problemi oko naftnih rezervi iz Severnog mora i britanskog nacionalnog duga.


Međutim, piše Njujork Tajms, to možda i nisu najveće brige.

Ukoliko Škotska izglasa nezavisnost, postaće veoma teško za špansku vladu da odbija slična demokratska prava Kataloniji i Baskiji. Flamanski separatisti će da intenziviraju pritisak u Belgiji, a Severna liga u Italiji, koja se zalagala za otcepljenje Padanske nizije će dobiti nove argumente.

Jednom rečju, nezavisnost Škotske može imati ogromne posledice na čitav evropski kontinent.

Američki medji pišu da Škotska sa nezavisnošću može mnogo više da izgubi, nego da dobije. Odluka o eventualnoj nezavisnosti biće motivisana isključivo emocijama i nacionalnim ponosom.

Ekonomisti smatraju da će škotska privreda biti oštećena nezavisnošću, kao i da će doći do odliva radnika na jug.

Kraljica Elizabeta bi, sa druge strane, mogl da ostane kraljica Škotske i u slučaju otcepljenja. Izglasavanje nezavisnosti na referendumu ne znači automatski da će Škotska postati republika, već tek sledi izbor državnog uređenja.

Britanska zastava, poznata i kao Junion Džek predstavlja kombinaciju stava tri konstitutivna dela države iz 1801. godine, kada je službeno proglašena: Engleske, Škotske i Severne Irske. U slučaju otcepljenja, verovatno je da više neće izgledati ovako:

Funta bi ostala zvanična valuta u Škotskoj i u slučaju otcepljenja, tvrdi škotski premijer Aleks Salmon, međutim, britanski politički lideri bi se najverovatnije usprotivili takvom scenariju.

Škotski poslanici bi u maju 2015. morali da napuste parlament u Londonu.

U Škotskoj se nalazi britansko nuklearno oružje, koje bi enleska vlada u slučaju nezavisnosti verovatno htela da premesti. Ipak, stručnjaci upozoravaju da bi se radilo o veoma rizičnom potezu.

Britanci bi mogli da ostanu i bez mnogih uspešnih sportista, poput Endija Mareja. Škoti su na Olimpijadi 2012. osvojili 20 odsto britanskih medalja.