Ceo svet se pita: Da li je Kim Džong Un uopšte živ?

U svetu se pažljivo osluškuje šta se događa iza metalne zavese Severne Koreje.

Na spektakularnom dočeku 150 sportista, u centru Pjonjanga, okupilo se više hiljada stanovnika glavnog grada Severne Koreje. Došli su da pozdrave i obaspu cvećem sportske junake koji su bili ogrnuti nacionalnom zastavom i koji su se na Azijskim igrama “pokupili” čak 11 zlatnih i 11 srebrnih medalja. Bio je tu državni i vojni vrh, a hiljade zastava vijorilo se duž ulica. Svi su bili tu, ali je nedostajao jedan čovek, vidovit vođa Kim Džong Ung.

Iako je tridesetjednogodišnji tiranin poznat kao sportski fanatik, propustio je priliku da se pojavi na ovom veličanstvenom događaju, što je odmah pobudilo brojne sumnje i pitanja. Međutim, to što nije došao na ovu manifestaciju i nije razlog da se izazove toliko čuđenje javnosti, jer već mesec dana Kim Džong Un nije kročio u javnost. Javnost se nakon ovog događaja uzburkala i odmah su počele spekulacije: Gde je? Da li je bolestan? Da nije možda u pitanju državni udar? Da li je uopšte živ?

Dodatni povod za nagađanja stigao je iz Sula gde je vicemaršal Korejske narodne armije Hvang Pjong So, drugi čovek po moći u Severnoj Koreji, dogovorio obnovu razgovora između Severne i Južne Koreje koji su prekinuti još 2009. godine. Premda se tako dug izostanak Kim Džon Una iz javnog života nije dogodio pre ovoga, ipak je prerano za dalekosežne žaključke.

Naime, nikada ni jedna država, od Kine do Japana, preko Južne Koreje i Velike Britanije, do SAD i Rusije nije imala u višim državnim, partijskim i vojnim strukturama Severne Koreje svoje špijune, što je i uzrok što se nikada nije znalo šta se tačno događa u toj državi. Tako se, na primer, za važna dešavanja, poput smrti Kim Li Sunga i Kim Jong Ila, kao i za likvidaciju Jang Sung Teka, ujaka Kim Džong Una, nije znalo. Pa se tako kasnilo i sa saznanjima o testiranju dalekometnih raketa. Pa tako, dok se o drugim autoritarnim državama ako dođe do većih promena znalo, o Severnoj Koreji nije se znalo skoro ništa.

I danas je tako, i skoro je nemoguće da se zaključi šta se događa iza zidina Pjonjanga u kojem živi politička i vojna elita. Sigurno je da unutar državnog, partijskog i vojnog establišmenta postoji veliki broj onih koji bi se rado oslobodili Kim Džong Una jer su njegove reakcije nepredvidive, prenosi „Srbija Danas”.

Ono što se, međutim, može zaključiti na osnovu toga da se Kim i do sada obračunavao sa neprijateljima, ali i sa najbližim rođacima i najodanijim saradnicima svog oca, je to da u državnom, partijskom i vojnom vođstvu niko nema sigurnost bez obzira da li je na visokoj državnoj funkciji ili ne. Svakako je problem za ovog državnika i to što u vrhu vlasti nema svoje ljude i uvek mora da bude na oprezu.

U svetu se pažljivo osluškuje šta se događa iza “metalne zavese” Severne Koreje. Seul i Peking svakako nemaju ništa protiv toga da se oslobode Kim Džonga Una, jer su svi frustrirani njegovim ponašanjem. Kina i Južna Koreja, sa druge strane, saglasne su da je “Kim deo problema na Korejskom poluostrvu, ali da je i deo rešenja. I zbog toga se prema njemu treba odnositi s poštovanjem”, pa njima nikako ne bi odgovaralo nasilno urušavanje režima.

U tom slučaju Kinu, Južnu Koreju i Japan preplavili bi milioni izbeglica bez novca, posla, radnih navika i drugačijeg mentaliteta, što bi stvorilo humanitarne i političke probleme. Istovremeno, Kina se pribojava promena koje bi u Severnu Koreju dovele američke vojnike, pa se ponaša u skladu sa načelom bolje okrutni diktator, nego američka vojna sila.