Epidemija se širi: Otkriveno 150 novih slučajeva zaraženih ebolom

Tokom trodnevnog karantina u Sijera Leoneu otkriveno je 150 novih slučajeva zaraženih ebolom i tela 70 osoba koje su preminule od ove bolesti.

Trodnevni karantin u Sijera Leoneu, uveden da bi se identifikovali zaraženi virusom ebole, završen je danas uspešno, saopštile su vlasti u toj zapadnoafričkoj državi. Iako je bilo pomena da će karantin možda biti produžen jer dobrovoljci nisu uspeli da dođu do svih žitelja, on neće biti produžen, saopštili su zvaničnici u Sijera Leoneu, preneo je BBC.

Šef Nacionaolnog hitnog operativnog centra Stiven Gaodžia izjavio je da je tokom karantina otkriveno 150 novih slučajeva zaraženih od ebole i tela 70 osoba koje su preminle od ove bolesti, preneo je AFP.

– Imamo veliki broj tela koja treba sahraniti… Sada imamo i oko 150 novih slučajeva (zaraze) – rekao je Gaodžia.

Medicinski zvaničnik Sarijan Kamara rekao je da je tokom vikenda sahranjeno između 60 i 70 novih žrtava ebole.

Tela žrtava ebole su veoma zarazna i njihovo brzo sahranjivanje se smatra ključnim za suzbijanje širenja bolesti.

Tokom trodnevnog karantina, blizu 30.000 doborovoljaca i zdravstvenih radnika išlo je od vrata do vrata da bi identifikovali evenutalne zaražene ili u cilju pronalaženja tela umrlih.

Dobrovoljci su delili stanovništvu sapune i informisali ih na koji način mogu da spreče ebolu.

Epidemija ebole zahvatila je Sijera Leone, Liberiju, Gvineju, Nigeriju i Senegal, od koje je, kako je saopštila SZO, preminulo više od 2.600, a obolelo više od 5.300 ljudi.

SZO je saopštila i da posle više od šest meseci nakon izbijanja najveće epidemije ebole u svetu, još postoje ugrožene oblasti gde građani nemaju ni sapun, niti vodu.

Ebola je virusno oboljenje za koje još ne postoji pravi lek ili vakcina, ali se za njima intenzivno traga.

Bolest se prenosi u kontaktu sa telesnom tečnošću obolelog, uključujući i znoj, što znači da je za obolevanje dovoljno i samo dodirnuti zaraženu osobu.