FOTO: Prva žena na čelu Pariza – ‘Obična Parižanka iz susedstva’

An Hidalgo (54) izvojevala je bar jednu bitku u izbornom ratu u kom su pobedili desničari.

– Ja sam prva žena na čelu Pariza. Svesna sam izazova. Ovo je pobeda za levicu vernu svojim principima -– rekla je An Hidalgo, nova gradonačelnica Pariza iz redova Socijalističke partije Fransoa Olanda.

Levičarka španskog porekla je u nedelju, u drugom krugu glasanja na lokalnim izborima, dobila 54,5 odsto glasova, dok je njenoj rivalki Natali Kosjisko-Morize iz Sarkozijeve Unije za narodni pokret pripalo 45,5 odsto, preneo je AFP.

Prema oceni svetskih medija, kandidatkinja Socijalističke partije porazila je konkurenciju profesionalnošću, upornošću i diskretnim šarmom. U kampanji se nije postavila kao medijska zvezda, već kao „obična Parižanka iz susedstva” koja rado ćaska sa sugrađanima. Na zamerke političkih protivnika u vezi sa njenim emigrantskim korenima, odgovarala je citirajući pisca Sašu Gitrija: „Biti Parižanin ne znači biti rođen u Parizu, već biti preporođen u njemu”.
Pored pobede u Lionu, Trijumf Hidalgove predstavlja jedinu utehu za socijaliste Fransoa Olanda, koji su pretrpeli težak poraz. Ekstremni desničari iz partije Nacionalni front, pored tri grada u kojima već vladaju, pobedili su u još 11 gradova. Stranka Marin le Pen privukla je birače koji su izgubili poverenje u obećanja Olanda i Sarkozija i veruju da će upravo desničari smanjiti stopu nezaposlenosti koja prelazi 10 odsto.

Rekonstrukcija vlade

Čak 86 odsto anketiranih Francuza izjasnilo se za rekonstrukciju vlade, a skoro 80 odsto ispitanika smatra da premijer Žan-Mark Ero treba da bude smenjen.
– Vlada je poražena i ja preuzimam deo krivice – rekao je Ero u nedelju.

 

– Ovaj prvi test za Fransoa Olanda je prava katastrofa. Prednost koju su socijalisti dobili na prethodnim izborima 2008. sada je potpuno izbrisana – ocenjuje za AFP Frederik Dabi sa Francuskog instituta za javno mnjenje.

An Hidalgo je rođena na jugozapadu Španije 1959. godine, a kao mala s roditeljima se doselila u radničko predgrađe Liona. Francuski državljanin je postala u 14. godini. Radila je kao inspektorka rada, da bi potom postala savetnica bivše ministarke rada Martin Obri.

Socijalistima se priključila kada je stranku predvodio Lionel Žospen. Kada je Oland izabran za predsednika, očekivalo se da će postati ministarka, ali je ona izabrala parisku gradsku većnicu, gde je 13 godina radila kao zamenica odlazećeg gradonačelnika Betrana Delanoea.

U predizbornoj kampanji obećavala je investicije u stambeno zbrinjavanje, poboljšanje saobraćaja i zelenih površina, sa ciljem da zaustavi proterivanje pripadnika srednje klase u predgrađe.

Prijatelji je opisuju kao ozbiljnu i skromnu, ali kolege kažu da ima i „čeličnu” stranu.

– Ona je oličenje gvozdene pesnice u baršunastim rukavicama – kaže poslanik Zelenih Deni Bopen.

Mediji o socijalistima

„Kazna”, „Ogroman poraz”, „Plavi talas preplavio Olanda” i „Osuđen na promene”, neki su od natpisa na naslovnicama francuskih novina uz fotografiju Fransoa Olanda, najomraženijeg francuskog predsednika.