Ima nade za obolele od ebole? Naučnici traže dozvolu za eksperimentalni lek

Tri svetska stručnjaka za virus ebole zatražila su od Svetske zdravstvene organizacije (SZO) dozvolu da eksperimentalni lek protiv te bolesti daju inficiranima u zemljama zapadne Afrike gde vlada epidemija te bolesti.

Naučnici su naveli da je američkom lekaru koji je oboleo od ebole u Liberiji, dat eksperimentalni lek pre no što se ovih dana vratio u SAD.

Specijalisti, među koji je Peter Piot koji je 1976. godine otkrio smrtnosni virus, zatražili su da se taj lek da obolelima u Africi.

Piot, Dejvid Hejman i Džeremi Farar naveli su da postoji nekoliko antivirusnih lekova, monoklonalnih antitela i vakcina koje su još u eksperimentalnih fazi, ali bi ipak mogle da se upotrebe protiv virusa ebole.

Stručnjaci su ukazali da je SZO „jedino međunarodno telo koje može da odobri upotrebu eksperimetalne terapije u svetu”, a sada, u slučaju ebole, “strašne okolnosti nameću energičniju reakciju međunarodne zajednice”.

Zbog izbijanja epidemije ebole koja se širi iz Afrike, u Ženevi danas počinje dvodnevni sastanak Odbora za hitna pitanja SZO, koji će odluke saopštiti u petak.

Po poslednjim podacima SZO, objavljenim u ponedeljak, tokom sadašnje epidemije ukupno 887 čoveka su umrla od ebole, a 1.603 su obolela.

U Gvineji je umrlo 358 ljudi, Liberiji 255, Sijera Leoneu 273 i jedna osoba u Nigeriji.

To je najveća epidemija ebola od otkrivanja te bolesti 1976. godine.