Još jedan zemljotres pogodio Solomonska ostrva

I treći podmorski zemljotres magnitude 7,5 dogodio se danas kod Solomonskih ostrva u južnom Pacifiku, samo nekoliko sati posle potresa magnitude 7,6 u istom području, saopštio je američki Geofizički institut USGS.

Međutim, povučeno je upozorenje na cunami. Po saopštenju USGS, zemljotres magnitude 7,5 za koji je prvobitno rečeno da je bio magnitude 7,7, dogodio se u 00:36 GMT na dubini od 35 kilometara, 111 kilometara južno od ostrva Kirakire.

USGS je procenio da je mala verovatnoća da ima materijalne štete ili ljudskih žrtava. Zemljotres magnitude 7,6 je u nedelju u zoru probudio stanovništvo Honiare, glavnog grada Solomonskih ostrva.

Taj potres se dogodio u 7:14 sati po lokalnom vremenu, a epicentar je bio 300 kilometara od glavnog grada, a šest minuta kasnije usledio je još jedan, magnitude 5,9. Po USGS, dubina žarišta je bila 29 kilometara.

Stanovništvu Honiare je preporučeno da napusti priobalje i niža područja zbog visine talasa izazvanih zemljotresom. Epicentar zemljotresa bio je 328 kilometara jugoistočno od glavnog grada Honiare, na dubini od 20 kilometara.

Solomonska ostrva su u “vatrenom prstenu” – zoni jake seizmičke i vulkanske aktivnosti koja obuhvata veliki deo oboda Tihog okeana.

Zemljotres magnitude 6,1 pogodio je Solomonska ostrva u subotu, a zatim i jedan magnitude 7,1. Zemljotresa od petka ima i u Papui-Novoj Gvineji koja je zapadno Solomonskih ostrva.

Februara 2013. Solomonska ostrva je pogodio cunami od zemljotresa magnitude 8,0, a 2007. je cunami od zemljotresa iste magnitude izazvao 52 žrtve, uz premeštanje linije obale jednog od ostrva za nekoliko desetina metara.

U svetu se godišnje dogodi prosečno 20 zemljotresa magnitude između 7,0 i 7,9 koji se smatraju velikim jer u naseljenim porručjima mogu ziazvati veliku štetu.