Kijev: Povlače se ruski vojnici

Vojni zvaničnici Ukrajine kažu da se smanjio broj ruskih vojnika na istoku zemlje gde se vladine trupe bore s proruskim separatistima.

Rusko osoblje koje je bilo u poljskim logorima u Ukrajini se vraća u matične baze u Rusiji, rekao je u ponedeljak portparol ukrajinske službe bezbednosti, pukovnik Andrej Lisenko.

Moskva žestoko poriče da ima trupe u Ukrajini, ili da podržava separatističke snage u ukrajinskim regionima Donjeck i Lugansk.

Lisenko je povlačenje opisao kao pozitivan proces, ali je rekao da plaćenici i dalje stižu u Ukrajinu iz južne Rusije, preko dela granice koji je pod kontrolom pobunjenika.

Mada se prekid vatre, proglašen početkom septembra izmedju ukrajinskih snaga i pobunjeničkih boraca, krši gotovo svakodnevno, ukupan obim borbi je od tada znatno manji.

Predsednik Rusije Vladimir Putin je naredio da se hiljade vojnika rasporedjenih kraj granice Ukrajine, vrate u stalne baze. Portparol Kremlja je rekao da se radi o 17.600 vojnika koji treba da se vrate iz južnog regiona Rostov.

Povlačenje može da bude znak dobre volje uoči Putinovog putovanja u Milano u četvrtak, gde bi trebalo da se sastane s predsednikom Ukrajine Petrom Porošenkom i liderima Evropske unije.

Kako sankcije EU i SAD protiv Rusije počinju da štete Rusiji, Moskva može da se nada da će povlačenje trupa ojačati šanse da zapadne zemlje ukinu sankcije, tumači agencija AP.

Ukrajina je protresla vojno rukovodstvo, te je u nedelju Porošenko prihvatio ostavku ministra odbrane Valerija Heleteja kome će parlament postaviti zamenu u utorak. To bi trebalo da bude komandant Nacionalne garde, Stepan Poltorak.

Heletej je kritikovan zbog toga što su pobunjenici, posle izvesnih uspeha vladinih trupa, uspeli da preokrenu odnos snaga i uz stalan priliv moćnog oružja naneli teške gubitke vladinim trupama, posebno tokom avgusta.

Pobunjeničke snage sada čvrsto drže dva ključna grada na istoku -Donjeck i Lugansk, i teritoriju duž granice Rusije sve do Azovskog mora. Ukrajinske trupe medjutim i dalje drže veliki deo regiona Donjeck i Lugansk.

Novi ministar odbrane će morati da reši problem nezadovoljstva u oružanim snagama. Nekoliko stotina regruta Nacionalne garde je u ponedeljak uvečedomarširalo u uniformama do predsedničke kancelarije, zahtevajući da ih puste kućama.

Vojnici su rekli da su već služili 18 meseci, umesto samo jedne godine, koliko odredjuje zakon.

Pošto se sukob na istoku razvlači, vlada se pored vojske i Nacionalne garde, oslanja i na dobrovoljce i regrute.