Odlazak jednog od poslednjih ‘velikih’ diktatora – Umro Žan-Klod Divalije

Žan-Klod Divalije, samoproglašeni doživotni predsednik Haitija, čiji je korumpiran i brutalan režim izazvao narodnu pobunu koja ga je primorala na beg i 25 godina dug egzil u Francuskoj, umro je danas od srčanog udara, saopštio je njegov advokat.

Advokat Rejnold Džordž rekao je da je Divalije umro u svojoj kući.
Imao je 63 godine.

Divalije je bio sin Fransoa Divalijea, poznatog po nadimku Papa Dok, lekara koji je ušao u politiku, postao diktator i nametnuo ideologiju koja je isticala isključivo afričke korene Haićana, nasuprot onim evropskim, nastojeći da ujedini crnačku većinu protiv elite koju su
činili mulati.

Režimi obojice predsednika, oca i sina, mučili su i ubijali političke protivnike i u tome se oslanjali na beskrupuloznu civilnu paravojsku, koju su Haićani prozvali Tonton Makut po zlom biću iz kreolske mitologije.

Fransoa Divalije je iznenada umro 1971. godine, a za svog naslednika imenovao je 19-togodišnjeg sina Žan Kloda, Bebi Doka, koji je postao najmlađi šef neke države u svetu.

Divalije mlađi vladao je 15 godina i njegova administracija smatrana je manje brutalnom od očeve, a povremeno su se, zbog međunarodnih pritisaka, nazirali i začeci slobode štampe i kritike režima koje Papa Dok nikada ne bi trpeo.

Grupe za zaštitu ljudskih prava imale su međutim, i u to vreme dokaze za zloupotrebe, političke progone i brutalnost režima.

Organizacija Hjuman rajts voč (HRW) procenila je da je za vreme vladavine dvojice Divalijea ubijeno oko 30.000 ljudi.

Siromaštvo, teror i sve teži uslovi života doveli su 1986. godine do masovne pobune Haićana i Bejbi Dok je s porodicom, avionom američke vlade, pobegao u Francusku.

Boraveći u izgnanstvu u Francuskoj, Divalije je živeo na visokoj nozi iako se zna da se nikada nije zaposlio. Povremeno se oglašavao saopštenjima u kojima je isticao da žudi da se vrati na Haiti. Na Haitiju, njegove pristalice su povremeno marševima izražavale svoju
lojalnost.

U januaru 2011. godine Divalije, tada već vidno narušenog zdravlja, neočekivano se vratio na Haiti, tvrdeći da ne želi da se bavi politikom, već da pomogne u obnovi zemlje, teško razorenoj u zemljotresu godinu dana ranije.

I dok su jedni smatrali da se vratio kako bi stekao pristup zamrznutom bankovnom računu u Švajcarskoj na kojem je navodno imao milione dolara, mnogi su verovali da se naprosto vratio kako bi umro u svojoj zemlji.

Ubrzo po povratku optužen je za krađu, korupciju i finansijske zloupotrebe tokom svoje vladavine, ali je pušten na slobodu uz uslov da bude na raspolaganju sudu.

Sudski postupak ubrzo je zapao u ćorsokak, a Divalije je živeo u vrlo labavom kućnom pritvoru i viđan je kako šeta ulicama Port-o-Prensa, prisustvuje vladinim manifestacijama i s prijateljima ruča u lokalnim restoranima.

Povratak Bejbi Doka naveo je i žrtve njegovog režima da ga krivično gone za kršenje ljudskih prava i zločine protiv čovečnosti, ali je Divalije uspeo da izbegne i takav postupak i zatvor.