Ovo je Obamin plan za borbu protiv islamskih ekstremista

U obraćanju Amerikancima predsednik SAD Barak Obama izložiće danas planove za proširenje vojne i političke akcije u borbi protiv ekstremista Islamske države u Siriji i Iraku i pozvaće Kongres da ga hitno ovlasti da naoruža sirijske opozicione snage, naveli su zvaničnici iz vlade.

Zvaničnici kažu međutim da će Obama krenuti u sprovođenje drugih delova svog plana bez formalnog odobrenja Kongresa. To bi moglo da se odnosi na opsežne vazdušne napade u Iraku i moguće u Siriji.

Obama će danas takođe predstaviti sugrađanima u televizijskom obraćanju plan za pojačanu podršku iračkim bezbednosnim snagama kao i vojnu i diplomatsku pomoć partnera iz Evrope, Bliskog istoka i drugih zemalja u borbi protiv Islamske države. Bela kuća je juče saopštila da je Obama u razgovoru sa vođama dva doma Kongresa ukazao da on ima „ovlašćenja koja su potrebna da preduzme akcije” protiv ekstremista Islamske države.

Bela kuća je dodala da bi predsednik ipak pozdravio podršku Kongresa, koja bi pokazala svetu da su SAD ujedinjene u borbi protiv te pretnje. Njegovo obraćanje naciji će biti samo nekoliko sati pre početka obeležavanja godišnjice terorističkih napada 11. septembra 2001. Jedan od glavnih predsednikovih prioriteta biće traženje dozvole od Kongresa da naoruža umerenije elemente sirijske opozicije koja se bori protiv predsednika Bašara al Asada.

Predsednik je ranije ove godine tražio od Kongresa da odobri program od 500 miliona za obuku i opremanje sirijske opozicije, ali je taj predlog zakočen u tom telu. Obama je isključio mogućnost slanja američkih kopnenih snaga u borbe u Iraku i Siriji, zato je za iskorenjenje militantne grupe Islamska država ključno jačanje kapaciteta iračkih bezbednosnih snaga i sirijske opozicije, naveo je on. Islamska država je zauzela cele delove teritorije u Siriji i severnim delovima Iraka i zanemarila granicu između te dve zemlje. Američki vazdušni napadi mogli bi da daju snagama u obe zemlje prostora da
napreduju protiv ekstremista.

SAD već sprovode vazdušne udare na ciljeve Islamske države u Iraku, na poziv iračke vlade i bez odobrenja Kongresa, ali je misija relativno ograničena. Američki zvaničnici navode da će Obama proširiti misiju i otvoriti širu kampanju u borbi protiv ekstremista u Iraku.

A posle odrubljivanja glava dvojice američkih novinara u Siriji, Obama ozbiljno razmatra da proširi napade na položaje Islamske države i u Siriji. Obama je na jednoj večeri ukazao na to da je važno videti da je Islamska država jedna organizacija i da se ne radi o dve grupe
podeljene granicom. Vazdušni napadi u Siriji pokrenuli bi pravna i geopolitička pitanja
koja je Obama pokušavao da izbegne, posebno bez formalnog odobrenja Kongresa. Za razliku od Iraka Obama bi u Siriji delovao bez poziva vlade domaćina. U Kongresu nema konsenzusa o tome kolika ovlašćenja ima Obama da proširi kampanju protiv ekstremista Islamske države. Neki smatraju da ima dovoljna ovlašćenja prema Ustavu a drugi traže da se Kongres uključi.

Međutim predsednik Predstavničkog doma, donjeg doma Kongresa, republikanac Džon Bejner, izrazio je podršku za napore da se poveća efikasnost iračkih bezbednosnih snaga i opremi sirijska opozicija.