Počela debata o referendumu za IZLAZAK BRITANIJE IZ EVROPSKE UNIJE

Plan premijera Velike Britanije Dejvida Kamerona prema kojem bi se građani te zemlje izjašnjavali na referendumu o ostanku, odnosno izlasku iz Evropske unije, danas se suočio sa prvom preprekom u Parlamentu - podržava ga glavni deo opozicije, ali ne i deo Kameronovih konzervativaca.

 

Britanski poslanici razmatraju zakon o referendumu kojim se ustanovljavaju pravila za narodno izjašnjavanje 2017. godine, s pitanjem: “Treba li Ujedinjeno Kraljevstvo da ostane članica Evropske unije?”

Na početku današnje debate, ministar spoljnih poslova Filip Hamond ocenio je da je širenje sada 28-očlane Unije, kojoj se Britanija na osnovu referenduma pridružila 1975. godine, “erodiralo demokratski mandat za članstvo do tačke u kojoj je on tanak kao papir, i on (mandat) mora da bude obnovljen”.

– Potrebna nam je fundamentalna promena u načinu na koji Unija deluje – rekao je Hamond.

Britanija traži povlastice za sebe i druge zemlje članice čije ekonomije ne koriste evro kao zajedničku valutu.

Kameron kaže da će se boriti za to da Britanija ostane u Uniji ako bude uspeo da pregovorima dođe do izmene uslova članstva. On želi da saseče političke moći koje Unija ima nad zemljama članicama na osetljivim pitanjima kao što su socijalna davanja i imigracija.

Hamond kaže da bi referendum mogao da se održi i pre 2017. godine ako pregovori budu bili brzi.

Kameron se, međutim, suočava s pritiskom evroskeptične struje među konzervativcima, koja želi da se vodi kampanja protiv ostanka u Evropskoj uniji, čak i ako se premijer sa tim ne slaže.

Očekuje se da će zakon o referendumu danas proći drugo čitanje u parlamentu, što mu je ključni uslov da bi prošao na putu do pravno obavezujućeg akta.

Opozicioni laburisti i liberalne demokrate kažu da će podržati zakon, dok mu se protivi Škotska nacionalna partija, treća najjača u donjem domu parlamenta, zato što se njime ne dozvoljava glasanje šesnaestogodišnjacima i sedamnaestogodišnjacima.