‘Putinovo tumačenje istorije bolesno’

Predsednik Poljske Bronjislav Komorovski odbio je oštro tezu predsednika Rusije Vladimira Putina da je Poljska zaslužila napad Hitlerovog Trećeg Rajha zato što je i sama učestovala u rasparčavanju Čehoslovačke i upozorio da bi po takvom bolesnom tumačenju i Sovjetski Savez zaslužio Hitlerov napad 1941. godina i stradanja tokom Drugog svetskog rata.

– Vidi se da predsednik Putin nije diplomac na katedri istorije na svom univerzitetu. Kada bi bio, znao bi da prosta logika njegove izjave vodi tome da je onda i Sovjetski Savez dobio to što je zaslužio kada je 22. jula 1941. godine Adolf Hitler napao ŠSR – kazao je sinoć Komorovski poljskoj televiziji TVP.

– A, onda je nastupila glad, došla je smrt, bio je Staljingrad i milioni ubijenih ljudskih bića. Dakle, to je bolestan način gledanja na istoriju – rekao je poljski predsednik.

Putin je nedavno u razgovoru sa ruskim istoričarima branio pakt Ribentrop-Molotov o nenapadanju između Hitlerove Nemačke i Staljinovog Sovjetskog Saveza iz avgusta 1939. godine koji je u tajnom aneksu sadržao dogovor o podeli sfera uticaja, tako da Nemačkoj pripadne Litvanija, a Sovjetskom Savezu Finska, Estonija, Letonija i deo Rumunije.

Poljsku bi po tom tajnom aneksu podelili Nemačka i SSSR što se i desilo 17 dana nakon što je Nemačka 1. septembra 1939. godine napala Poljsku i započela tako Drugi svetski rat, pošto je 17. septembra Crvena armija ušla u istočne delove Poljske, odnosno delove koji su, kao i baltičke zemlje i finska, do Brest-Listovskog mira 1918. pripadali Rusiji.

Dok je 2009. godine Putin taj nemačko-sovjetski pakt osudio kao nemoralan, sada je ocenio da su se u to vreme potpisivali takvi paktovi, a da nema ničeg lošeg u tome što SSSR nije hteo da ratuje i bilo mu je potrebno vreme za modernizaciju armije.

Povodom optužbi da se Moskva po tom paktu dogovorila s Berlinom da rasparčaju Poljsku, Putin je sada kazao da je Poljsku stigla odmazda za to što se uključila u parčanje Čehoslovačke.

Poljska je u jesen 1938. godine zloupotrebila Minhenski sporazum kojim su velike sile dale blagoslov Hitleru da anektira Sudete, oblasti naseljene nemačkom manjinom i poslala je vojsku u oblast Ćešina na severoistoku Češke i anektirala oblasti nastanjene poljskom manjinom oko kojih su dve mlade države vodile spor od kraja Prvog svetskog
rata 1918. godine.

Nakon Drugog svetskog rata oblast je vraćena Čehoslovačkoj, a spor je okončan sporazumom o granicama između Česhoslovačke i Poljske 1958. godine.

Na godišnjicu izbijanja Drugog svetskog rata 2009. godine u Gdanjsku tadašnji predsednik Poljske Leh Kačinjski osudio je ankesiju oblasti oko Ćešina kao greh i grešku koju je današnja Poljska u stanju da prizna i zatraži za nju oproštaj od Čeha.

Upravo to mračno poglavlje iz poljske istorije sadašnja premijerka Poljske Eva Kopač navela je kao pouku koju je Poljska izvukla iz istorije da nikada više ne bi učestvovala ni u kakvom rasparčavanju i otimanju teritorije suseda, pa ni teritorija u Ukrajini koje su nekada pripadale Poljskoj.