‘Seks da, seksizam ne’: Poljakinje na ulicama protiv nasilja i seksizma

Osmomartovski pohodi proći će ulicama poljskih gradova i sutra, kada izlaze da podsete na svoja prava Poljakinje u Varšavi.

Poljakinje su danas izašle na ulice gradova širom zemlje da u tradicionalnim pohodima na Međunarodni dan žena protestuju protiv seksizma, domaćeg nasilja i diskriminacije, poručujući na transparentima – “Seks da, seksizam ne”.

U Krakovu je danas premijer Donald Tusk priznao da je i dalje u Poljskoj prisutna segregacija po osnovu pola i da je to najveća segregacija u našoj civilizaciji.

“Iako su moje dve vlade bile najviše ‘ženske’, još uvek se suočavamo, i to ne samo u Poljskoj, sa deficitom žena, posebno na vrhu vlasti. Kada učestvujem u susretima Evropskog saveta, od čuđenja trljam oči kada vidim sve te muškarce, premijere i predsednike, jer je procenat žena na tim samitima dramatično mali”, kazao je poljski premijer na konferenciji “Žena – nauka – vlada” u Krakovu.

Nekoliko stotina žena izašlo je danas na ulice Krakova pod parolom “Neće samo od sebe”, kao apel žena da se bore aktivno za svoja prava, protiv diskriminacije a pre svega nasilja nad njima, a ne da čekaju da se za njihovu ravnopravnost pobrinu vlasti, u kojima ionako preovlađuju muškarci.

U povorci, u kojoj su solidarno hodali i neki muškarci, nošeni su transparenti “Seks da, seksiszam ne”, “Dosta arogancije vlasti prema ženama” ili “Feminista sam, kao svaki razuman čovek”.

U Katovicama na jugozapadu Poljske žene su izašle na ulice i pozivaju patrijarhalnu Šleziju da se probudi i da shvati da domaće nasilje nije problem zatvoren u stanove i kuće žrtve i nasilnika, već je javna stvar.

Na drugom kraju zemlje, u baltičkom gradu Gdanjsku, Poljakinje su tražile da im se da pravo da odlučuju same o svom telu pod parolom “21 godina od stupanja na snagu zabrane abortusa”.

“Želimo da podsetimo da je prošla 21 godina od stupanja na snagu zakona protiv abortusa i da protestujemo protiv države prava muškaraca, a ne i prava žena”, kazale su organizatorke protesta.

Za široko pravo na veštački prekid trudnoće, koje Poljakinje po jednom od najrestriktivnijih zakona u Evropi, imaju samo ako je teško oštećen plod, ugrožen život majke ili je trudnoća plod krivičnog dela, silovanja, demonstrirale su danas Poljakinje i u Poznanju.

Na Međunarodni dan žena u Poznanju, su međutim, na ulice izašli i muškarci, očevi, da protestuju protiv prakse sudova da starateljstvo o deci priznaju gotovo automatski majci.

Jedan od očeva bio je maskiran u bankomat da slikovito prikaže kako sudovi diskriminišu očeve i umesto da dopuste da se viđaju sa decom i brinu o njima, svode ih na puki izvor finansija.

Osmomartovski pohodi proći će ulicama poljskih gradova i sutra, kada izlaze da podsete na svoja prava Poljakinje u Varšavi.