Snouden: Obučavan sam kao špijun

Edvard Snouden, koji je otkrio podatke o razmere američkog špijuniranja i elektronskog nadzora, rekao je za jednu američku televiziju da je prošao kroz 'obuku za špijuna' i da je radio kao tajni agent u inostrastvu za CIA.

Bivši saradnkik američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) obelodanio je tajne podatke o masovnom prisluškivanju i elektronskom nadzoru američke vlade koji pokazuju da je američka vlada sakupljala informacije o milionima telefonskih poziva i i-mejlova građana i drugih, pozivajući se na svoju interpretaciju zakona.

“Prošao sam kroz obuku za špijuna u tradicionalnom smislu te reče. Živeo sam i radio tajno u inostranstvu i pravio se da imam posao koji nisam imao. Dali su mi lažno ime”, rekao je Snouden u intervjuu za američku televiziju En-Bi-Si Njuz (NBC News) čiji su odlomci objavljeni juče.

Ovo je njegov prvi intervju za neki američki medij koji je dao iz Moskve, gde je u avgustu prošle godine dobio status izbeglice na godinu dana.

On je želeo da ospori rasprostranjene tvrdnje, za koje kaže potiču iz Vašingtona, da je samo bio “analitičar”. Američka vlada, rekao je Snouden, pokušava u prvi plan da stavi

poziciju koju je imao u toku svoje karijere da bi prikrila njegovu celu biografiju.

Rekao je da je tajno radio u inostranstvu za američku Centralnu obaveštajnu agenciju (CIA) i za Nacionalnu bezbednosnu agenciju (NSA).

“Radio sam i za vojnu obaveštajnu službu (DIA) kao predavač na Akademiji za kontrašpijunažu gde sam razvio izvore i metode za osiguranje naših informacija i naših sugrađana u najneprijateljskijim okruženjima na planeti”, dodao je Snouden.

“Prema tome, kada kažu da sam adminsitrator osnovnog sistema, da ne znam o čemu govorim, mislim da je to malo varljivo”, rekao je on u intervjuu koji će u celosti biti objavljen večeras. Snouden je u SAD optužen za špijunažu i krađu državnih dokumenata.

Njegova otkrića koja proističu iz ukradenih dokumenata doveli su nepriliku američku vladu i zategli njene odnose sa zemljama saveznicama koje su bile ogorčene kada su saznale da Vašington snima čak i privatne razgovore nekih od njihovih vođa. Ta okrića takođe su podstakla živu debatu unutar SAD o koristi, granicama i moralu takvih programa nadzora.

Neki Amerikanci i poslanici smatraju Snoudena izdajnikom i kriminalcem koji dovodi u opasnost nacionalnu bezbednost.