Šokantna saznanja: Kapetan sa posadom prvi napustio brod, učenike ostavio da se udave? FOTO

Kapetan Li Džon-seok (60) pobegao je sa trajekta 40 minuta nakon što je brod počeo da tone, a među prvima je brod napustilo i šest ostalih članova posade

Porodice putnika koji se vode kao nestali nakon nesreće južnokorejskog trajekta, gnevne su zbog ponašanja kapetana i posade, koji su među prvima napustili brod.

Kapetan Li Džon-seok (60) pobegao je sa trajekta 40 minuta nakon što je brod počeo da tone, a među prvima je brod napustilo i šest ostalih članova posade, prenosi britanski list “Gardijan”.

Neimenovani zvaničnik obalske straže rekao je da je protiv kapetana Lija danas pokrenuta krivična istraga i da ga u gradu Mokpo ispituje obalska straža, usred nepotvrđenih navoda je on bio jedan od prvih koji su skočili u vodu i spasli se, prenosi Rojters.

“Izvinjavam se putnicima, žrtvama i njihovim porodicama”, rekao je kapetan u centru obalske straže u Mokpou, ne želeći da odgovori na pitanja o tome šta se dogodilo i zašto je napustio brod, a istražitelji su potom zabranili novinarima pristup kapetanu.

Mediji navode da kapetanu prete optužbe za nemar sa smrtnim ishodom, kao i za kršenje zakona o ponašanju brodske posade.

Niko od preživelih ne može da precizira kada je tačno kapetan napustio trajekt, mada je nekoliko njih reklo da je on to učinio “rano”, a drugi su naveli da je u to vreme posada tražila od putnika da ostanu mirni i na svojim mestima.

Oni koji su poslušali uputstvo posle su shvatili da im je nemoguće da napuste brod nakon što se on naglo okrenuo što je izazvalo potpunu paniku.

Dan nakon nesreće, nacija je u šoku, ali i besna zbog sve više dokaza da putnicima nije data prava šansa da napuste brod, već su dobili uputstvo da ostanu mirni i da pomoć stiže, dok se spasilački napori nastavljaju u bledoj nadi da su neki od nestalih putnika i dalje živi.

Južnokorejska predsednica Park Geun-Hje se danas, tokom napetog sastanka koji je bez priprema organizovan u ostrvskoj sportskoj hali, suočila sa gnevnim roditeljima stotina učenika koji su nestali u nesreći, navodi AFP.

U izlivu emocija, izbezumljeni roditelji su vikali na predsednicu i druge zvaničnike koji su stajali pored nje. “Šta radite dok ljudi umiru! Vreme ističe!”, uzviknula je jedna žena dok je Park pokušavala da održi govor.

Na udaru gneva porodica nestalih našao se i upravnik južnokorejske obalske straže Kim Suk-Kjon, za koga tvrde da ne čini dovoljno u potrazi za preživelima više od 30 sati nakon što je trajekt potonuo.

Kim je rekao da je više od 550 ronilaca angažovano u potrazi, ali su ga očajni roditelji izviždali, tvrdeći da “nijedan od njih nije u vodi”.

Brod težak 6.825 tona je juče ujutro počeo najpre da se krivi, zatim je završio pod uglom od 90 stepeni u odnosu na vodu, a onda se potpuno preokrenuo i potonuo tako da mu je samo deo kobilice ostao iznad vode.

Sa 179 spasenih, strahuje se da je većina od 287 osoba još zarobljena unutar broda koji je potonuo. Roditelji učenika za koje se pretpostavlja da su ostali zarobljeni u potonulom trajektu, međutim, ne gube nadu.