Sve oči su uprte u Merkelovu: Može li Angela da umiri Putina

Da li Nemačka može da posreduje u rešenju ukrajinske krize, a kancelarka Angela Merkel umiri ruskog predsednika Vladimira Putina - jedno je od čestih pitanja medija i analitičara ove vodeće evropske države.

„Sve oči su uprte u Merkelovu”, jednom rečenicom je moćni politički magazin „Špigel” najbolje ilustrovao situaciju, ne samo onu u kojoj se sada našla vlada u Berlinu za koju će Ukrajina biti, kažu analitičari, „krupan zalogaj” već i opisao američko-evropski pogled na dramatične događaje na Krimu.
Merkelova, prema nemačkim analitičarima, pravi „špagu” između Putina i američog predsednika Baraka Obame, a štampa, uz najednostavniju i najtačniju konstataciju da je Amerika „pola sveta” udaljena od Ukrajine, a Frankfurt od Sevastopolja svega par sati leta, ukazuje na potrebu da se u ovom dramatičnom sukobu diplomatski i razumno deluje i izbegne hladnoratovska retorika.

Ukrajinska kriza je ogromni izazov, a nemačka najava za preuzimanje više odgovornosti u međunarodnoj spoljnoj i sigurnosnoj politici uslovila je da se, ne samo u Evropi sada više i tačnije posmatra kako se Berlin ponaša, već i u Americi, kažu analitičari.

– Upravo u jednoj fazi, u kojoj mi lično ne možemo puno toga da učinimo i u kojoj su naši odnosi sa Rusijom tako teški, može Nemačka da igra jednu važnu ulogu – prenose nemački mediji izjavu Fione Hil iz vašingtonskog instituta „Brookings” i ukazuju, pri tom, da su odnosi Berlina i Moskve tradicionalno dobri, čak i ako je lični odnos između Merkelove i Putina težak.

Na drugoj strani, u Americi, postoji, takođe i sumnja da li Nemačka može da ispuni tu ulogu, prenose mediji, navodeći da je CNN-ekspert za sigurnost rekao da je nemačka ćutnja za otkazivanje priprema za sastanak zemalja, članica G 8 u Sočiju bila „zaglušujuća”.

I jedna bivša američka top-političarka u diplomatiji rekla je da Evropska unija spoljnopolitički gledano nije potpuno funkcionalna, ali da je pravi problem Berlin i da to što je Merkelova uzdržani političar, nije od pomoći, preneli su nemački mediji, koji ne zaboravljaju da ukažu na evropsku zavisnost od ruskog gasa i da samo Nemačka iz Rusije uvozi 35 odsto svog ukupnog uvoza gasa i isti toliki procenat nafte.

A, šta na sve kritike, analize, predloge i ideje u vezi sa ukrajinskom krizom kaže Merkelova?

Ona je u svom prepoznatljivom stilu, kratko, racionalno, analitički i ozbiljo, bez bujice reči i emotivnih izjava, govorila o ukrajinskoj krizi, a u njenom okruženju se kaže da Merkelova želi da dobije na vremenu, da je dobro da Evropljani ne koriste retoriku hladnog rata i da bi sankcije, kao i pretnje da se Rusija isključi iz G8, bile pogrešne-prenose nemački mediji.

Nemački mediji, takođe, podsećaju da citat „Nujork tajma” o tome da je Merkelova rekla Obami, posle razgovora s Putinim, da nije sigurna da li je on u „dodiru s realnošću” i da je „on u drugom svetu- oficijelno u Berlinu nije potvrđen”.
U Berlinu se, kažu mediji, radije izražavaju diplomatski.

Nemački mediji, ukazujući da zapadu nedostaje sredstvo pritiska na Putina i da Merkelova savetuje Ukrajinu da ni u kom slučaju ne provocira Rusiju i garantuje prava ruske manjine, pišu, takođe, da ona, zato, izgleda, puno povlačenje Rusije sa Krima ne smatra realističnim.