Teroristički napad posle kog je Amerika zanemela (VIDEO)

Na današnji dan pre 13 godina dogodio se teroristički napad na Svetski trgovinski centar u Njujorku i zgradu Pentagona u Vašingtonu

U napadu 2001. godine teroristi iz redova Al Kaide oteli su istovremeno četiri aviona, od kojih su dva naveli na kule bliznakinje u Njujorku, jednim su se obrušili na zgradu Pentagona u Vašingtonu, dok je četvti avion pao u Pensilvaniji.

To je bio najveći napad ikada protiv SAD, a sa sobom je doneo i mnogobrojne posledice, nekoliko ratova i na hiljade poginulih.

Prema zvaničnim podacima 11. septembra 2001. godine je živote izgubilo nešto manje od 3.000 ljudi, uključujući i teroriste.

Napad na Njujork počeo je nešto pre 9.00 izjutra po lokalnom vremenu, kada je Boing 767 Amerikan erlajnsa udario u severnu kulu STC, između 94. i 98. sprata, ali se tada nije mislilo da je reč o terorističkom napadu, već o nesreći.

Ipak, potvrdu da su SAD po prvi put u svojoj istoriji doživele atak neprijatelja na svoju teritoriju zvaničnici Bele kuće dobili su tri minuta po udaru prvog aviona, kada je sledeći, takođe Boing 767, Junajted erlajnsa uleteo u južnu kulu STC.

Dok su sve oči bile uprte u Njujork, pola sata po početku terorističkog napada Boing 757 Ameriken erlajnsa je pao na Pentagon, dok jeu 10.03 srušen i četvrti avion, koji teroristi nisu uspeli da dovedu do nameravane mete zahvaljujući intervenciji dvojice putnika.

Kako nije bilo dojava o otetim avionima, niti bilo kakvih naznaka da bi oni mogli da završe baš u zgradama STC, udar aviona je zatekao žrtve u obavljanju redovnih poslova, a svega 18 ljudi koji su se u tom trenutku našli unutar “kula bliznakinja” uspelo je da se spase.

Odgovornost je pala na Al Kaidu i vođu te organizacije Osamu bin Ladena, koji je demantovao da stoji iza organizacije terorističkog napada.

Direktna posledica terorističkog napada 11. septembra 2001. godine bila je odluka Bele kuće na čelu sa Džordžom Bušom mlađim, da objavi rat terorizmu u svetu, što je nesumnjivo suštinski odredilo tendencije u međunarodnim odnosima prvih decenija 21. veka.

U Sjedinjenim Državama sa izuzetnom posvećenošću svake godine podsećaju na žrtve napada od pre 13 godina.