Ukrajina: Oborene američke bespilotne letelice nad Krimom?!

Ukrajina se suočava sa totalnom invazijom na svoju teritoriju. Na granici sa Rusijom grupisano je 80.000 vojnika i veliki broj vojne mašinerije, naveo je Andej Parubi, sekretar Nacionalne bezbednosti i odbrane Ukrajine.

Lideri G-7 pozvali Rusiju da obustavi akcije oko referenduma

Lideri G-7, predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompuj i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo pozvali su danas Rusiju da odmah obustavi akcije koje podržavaju referendum na teritoriji Krima o njegovom statusu.
“Pozivamo Rusku Federaciju da odmah obustavi akcije koje podržavaju referendum na teritoriji Krima o njegovom statusu, kojima se direktno krši Ustav Ukrajine. Bilo kakav referendum neće imati pravnog efekta. Uz nedovoljnu pripremu i prisustvo ruskih trupa koje je uznemirujuće, on bi takođe bio duboko pogrešan proces i ne bi imao nikakav moralni značaj”, kaže se u saopštenju i ističe da iz svih tih razloga neće priznati njegov ishod.
U saopštenju se ocenjuje da bi Ruska aneksija Krima bila jasno kršenje Povelje UN, obaveza koje je Rusija preuzela Helsinškim sporazumima, njenih obaveza prema Ukrajini prema Sporazumu o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu iz 1997; osnovnog sporazuma Rusija-Ukrajina iz 1997. i njenih obaveza iz Memoranduma iz Budimpešte iz 1994.

Lider krimskih Tatara osporava legitimitet referenduma

Lider krimskih Tatara rekao je danas da je razgovarao s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i da je postavio pitanje legitimite referenduma 16. marta o sudbini Krima, nakon kojeg bi poluostrvo na Crnom moru moglo postati deo Rusije.
“Izrazio sam sumnje oko odluke da se organizuje referendum, kao i oko legitimiteta referenduma”, rekao je vođa krimskih Tatara, tamošnje muslimanske manjine, Mustafa Džemilev, nekoliko sati nakon razgovora s Putinom.

 

Kijev

Donošenje rezolucije u Predstavničkom domu američkog Kongresa kojom se traži uvođenje sankcija Rusiji i njeno izbacivanje iz G8, pripreme za održavanje referenduma za prisajedinjenje Krima Rusiji i niz upozorenja raznih zapadnih diplomata Moskvi da se povuče sa Krima obeležili su 23. dan ukrajinske krize.

Veliku pažnju i strah od invazije na Ukrajinu izazvala je vest da 80.000 ruskih vojnika spremno čeka na rusko-ukrajinskoj granici naređenje o pokretu.

Ipak, Rusija je dozvolila ukrajinskom avionu da nadleti preko njene teritorije i uživo se uveri da su priče o pokretu njenih trupa čista izmišljotina.

Rusija će istom merom odgovoriti na vizne sankcije koje bi Evropska unija eventualno uvela njenim poslanicima, posle nagoveštaja britanskog premijera Dejvida Kamerona, da bi EU mogla da ograniči pravo kretanja članova vlade na Krimu, u znak protesta zbog de-fakto, pripajanja tog poluostrva Rusiji.

Putinu daju Krim u zamenu da prizna Kosovo

Više pročitajte ovde

Ukrajina optužuje Rusiju za gomilanje vojske na granici

Šef ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu, Andrij Parubij, optužio je danas Rusiju za masovno gomilanje vojske u blizini granice s Ukrajinom, što, kako je rekao, predstavlja pretnju invazijom.
Parubij je u Kijevu rekao da je Rusija rasporedila najmanje 80.000 vojnika u blizini granice, stvorivši pretnju “sveobuhvatne invazije s različitih lokacija”.
U međuvremenu, zamenik ruskog ministra odbrane Anatolij Antonov, negirao je da Moskva gomila vojsku na rusko-ukrajinskoj granici i rekao da je Rusija prihvatila zahtev Ukrajine za nadzor letova iznad ruske teritorije, kako bi se uverila da nema opasnosti.

 

Tusk: EU će potpisati politički deo sporazuma sa Ukrajinom

Evropska unija će verovatno naredne sedmice potpisati politički deo sporazuma o priduživanju s Ukrajinom, rekao je danas premijer Poljske Donald Tusk.

– Angela Merkel i ja verujemo da bi potpisivanje takvog sporazuma s Ukrajinom u najskorije vreme, moglo da donese korist – rekao je Tusk na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkom kancelarkom.

– Ukoliko nema tehničkih prepreka, potpisivanje političkog dela sporazuma o pridruživanju, trebalo bi da bude obavljeno na narednom sastanku Evropskog saveta, a to je naredne sedmice – rekao je Tusk a preneo Rojters.

Organizovane provokacije

Premijer Krima tvrdi da ima informaciju da “Desni sektor” priprema napad na ukrajinsku vojsku na Krimu koji će izvesti pod maskom ruskih vojnika. Prema njegovim rečima, Krimske vlasti su dobile informaciju da je na privatnoj sednici dogovoreno organizovanje provokacije kojoj je za cilj da poremeti održavanje referenduma na Krimu.

 

 

Ruske trupe na strateški postavljenim punktovima već prouzrokuju krizu sa hranom, prenosi Euromajdan.

 

Rusija je dozvolila ukrajinskom avionu da nadleti preko njene teritorije

Rusija je dozvolila ukrajinskom avionu da nadleti preko njene teritorije, izjavio je zamenik ruskog ministra odbrane Anatolij Antonov.

On je kazao da su Ukrajinci 11. marta tražili dozvolu za taj posmatrački let i da im je Moskva udovoljila iako nema obavezu. “Nadamo se da su se naši susedi uverili da nema vojnih aktivnosti koje ugrožavaju bezbednost Ukrajine i da na njenoj granici nema ruskih oružanih snaga”, rekao je Antonov.

 

Putin: Ukrajina se nezakonito odvojila od SSSR

Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je narodnom poslaniku Ukrajine i bivšem vođi Medžilisa ukrajinskih Tatara Mustafi Džemilevu da se Ukrajina nezakonito odvojila od Sovjetskog Saveza.

“Rekao sam Putinu da je važno pitanje teritorijalna celovitost Ukrajine, dogovorena i zagarantovana od 1994. godine”, rekao je Džemilev, a Putin mu je uzvratio da proglašenje nezavisnosti Ukrajine nije baš bilo po zakonima SSSR-a.

 

Misija OEBS-a izjavila je da su posmatrači primetili prisustvo ruskih vojnih lica na kontrolnim punktovima na ulazu u Krim.

 

 

Ukrajina osniva Nacionalnu gardu

U redovima Nacionalne garde Ukrajine biće angažovano 20.000 osoba, a već do sada se prijavilo 40.000 dobrovoljaca, izjavio je sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Andrej Parubin.

“Parlament će glasati sutra, a ja se nadam da će podržati zakon o osnivanju Nacionalne garde Ukrajine”, kaže Parubin.

 

Najteže sankcije Rusiji od Hladnog rata

Američki Kongres razmotriće primenu određenih sankcija protiv Rusije, najtežih od Hladnog rata, u pokušaju da privoli ruskog predsednika Vladimira Putina da povuče trupe sa Krima, stoji u dokumentu Senata koji je danas izglasan.

Prema izveštaju agencije AP koja je imala uvid u taj dokument, senatori ovlašćuju administraciju Bele kuće da nametne ekonomske sankcije ruskim zvaničnicima koji su saučesnici u korupciji u Ukrajini, kao i sve koji su odgovorni za vojnu akciju u toj zemlji.

 

Vlasti krima: OEBS iam dvostruke standarde

Vlasti Krima optužili su OEBS za upotrebu dvostrukih aršina, upoređujući aktuelnu situaciju sa Kosovom. Naime, OEBS je odbio da nadlgeda referednum na Krimu, navodeći da oni nemaju nadležnost da ih pozovu, već da bi to mogla da uradi samo Ukrajina, dok su na Kosovu poslali svoje posmatrače.

 

Uslediće totalna invazija Ukrajine?

Ukrajina se suočava sa totalnom invazijom na svoju teritoriju. Na granici sa Rusijom grupisano je 80.000 vojnika i veliki broj vojne mašinerije, naveo je Andej Parubi, sekretar Nacionalne bezbednosti i odbrane Ukrajine.

 

Osude Rusiji na sve strane

Evropska unija osuđuje okolnosti pod kojima je zakazan referendum na Krimu, kao i formulaciju pitanja, s obzirom da se tako narušava stabilnost granica u Evropi.

SAD neće prestati saradnju sa Rusijom kada su u pitanju strateška pitanja, poput razoružanja i neproliferacije nuklearnog oružja, izjavio je zamenik direktora za bezbednost i razoružanje ruskog ministarstva spoljnih poslova Vladislav Antonič

 

 

Štefan File: Stranica istorije prošlog veka treba da se okrene, a ne da se ponovo piše

 

Krimske vlasti traže nacionalizaciju Ukrajinskih državnih firmiVlasti krima izvršiće nacionalizaciju ukrajinskih državnih kompanija u narednih nekoliko dana, a ovim neće biti obuhvaćene privatne firme, izjavio je danas Rustan Temirgalijev, zamenik premijera krimske vlade za Interfaks.

 

 

Krim dobija status republike u Rusiji do kraja marta?

Rusko izdanje Gazete prenosi da je odluka o tome već doneta na najvišem nivou u Kremlju. Krim će dobiti status republike kad uđe u sastav Rusija, a ta odluka doneta je na najvišem nivou u Kremlju, piše rusko izdanje Gazete, prenosi UNIAN.net.

 

Usvojena antiruska rezolucija

Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je antirusku rezoluciju u kojoj od predsednika SAD Baraka Obame traži da izbaci Rusiju iz G8 i da toj zemlji nametne vizne i ekonomske sankcije, javlja agencija RIA Novosti.

 

Protivnici Putina predstavljaju ga sa hitlerovskim brkovima

 

Vojna vežba na Crnom moru

Zajednička vežba pomorskih snaga SAD-a, Bugarske i Rumunije u Crnom moru kod Krima danas je počela, pošto je dan ranije otkazana zbog lošeg vremena, saopštila je danas Bugarska mornarica. “Ovoga puta vežba je počela po planu”, potvrdio je bugarski potpukovnik Dimitar Titev za Rojters. Američki razarač “USS Trukstun” sa 300 mornara i deo američke Šeste flote sa sedištem u Italiji, pridružili su se manevrima koji se izvode zajedno sa bugarskom pomorskom fregatom “Drazki” i tri rumunska broda u Crnom moru. Rojters navodi da je vojna vežba počela u vodama kod Krimskog poluostrva u Crnom moru, gde je ruska vojska preuzela kontrolu od Ukrajinaca. Na severu Poljske, američki borbeni avioni je trebalo, takođe, da učestvuju u zajedničkim vezbama.

 

„Obama da podnese ostavku”

Vođa Liberalno-demokratske partije Rusije Vladimir Žirinovski izjavio je da Barak Obama, predsednik SAD treba da podnese ostavku, a da Ameriku treba isključiti iz G8, javlja Interfaks.

 

Referendum: Ili – ili?

 

Ukrajina nabavlja nuklearno naoružanje?

Ukrajina će možda morati da nabavi nuklearno naoružanje ukoliko SAD i druge svetske sile odbiju da nametnu bezbednosni pakt koji obavezuje da preokrenu preuzimanje Krima koje je podržala Rusija, naveo je Pavlo Rizarenko, član ukrajinskog parlamenta i pripadnik “Udar”-a, za “USA tudej”. “SAD, Rusija i Velika Britanija napravile su pakt kojim se osigurava teritorijalni integritet Ukrajine, a u zamenu Ukrajina je prihvatila da se odrekne svog nuklearnog arsenala koji je nasledila iz Sovijetskog saveza nakon proglašenja nezavisnosti 1991. godine. Sada postoji verovanje da je Ukrajina tada napravila veliku grešku”, naveo je Rizarenko

 

Jacenjuk u Beloj kući

Predsednik SAD Barak Obama će danas biti domaćin novom ukrajinskom premijeru u Beloj kući kao, “gest usmeren na cementiranje vernosti Zapada mladoj ukrajinskoj vladi”, navodi AP. Jacenjuk će u Beloj kući sa Obamom razgovarati u Ovalnom kabinetu, nakon čega se očekuje njihovo zajedničko obraćanje novinarima. Sastanak između Obame i privremenog ukrajinskog premijera Arsenija Jacenjuka dolazi uoči referenduma koji se u nedelju održava na Krimu kada će glasači odlučiti da li da postanu deo Rusije ili ostanu u Ukrajini sa širim ovlašćenjima.

 

Primorati Putina da ukloni vojsku

Američki Kongres zatražio je od Rusije da odmah povuče svoje vojsku sa ukrajinske teritorije i pozvao predsednika Baraka Obamu da uvede ekonomske sankcije Moskvi. Senat je sinoć izrazio svoju podršku Ukrajini, donošenjem oštre, ali neobavezujuće rezolucije uz korišćenje “teških reči” protiv Rusije i poziv na uvođenje ekonomskih sankcija i suspendovanja Moskve iz Grupe osam, prenela je agencija AFP.Cilj jednoglasno donete rezolucije je “primoravanje ruskog predsednika Vladimira Putina da ukloni oružane snage sa ukrajinske teritorije i vrati tu teritoriju na punu, suverenu kontrolu Ukrajini”. Istovremeno američki Senat je pozvao Svetsku fudbalsku federaciju (FIFA) da preispita svoju odluku o održavanju Svetskog prvenstva u fudbalu 2018 u Rusiji. I Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je rezoluciju kojom se osuđuju ono što je predsednik Džon Bohner nazvao “ruski neprijateljski čin agresije”.”Vladimir Putin je sebi dao luksuz i (preduzme) pretnju po stabilnost u regionu i mora da odgovara”, rekao je Bohner. AFP navodi da će predlog koji bi bio obavezujući, danas naći pred “moćnim” Komitetom za spoljne odnose američkog Senata, a s ciljem pomaganja Ukrajini i kažnjavanja Rusije.

 

Ukrajina neće vojno pokušavati da zaustavi otcepljenje Krima, rekao v.d. predsednika Oleksandr Turčinov. “Mi ne možemo pokrenuti vojnu operaciju na Krimu zato što bismo izložili istočnu granicu i Ukrajina ne bi bila zaštićena”, izjavio je Turčinov

 

Nakon što je Anglela Merkel, kancelarka Nemačke, optužila Rusiju da je ukrala Krim, izvršivši njegovu ankesiju, nemački ministar inostranih poslova Frank Valter Štajnmajer izjavio je da će Evropa morati da reaguje ukoliko Krim postane deo Rusije.Podsetimo, predsednik Rusije Vladimir Putin osvanuo je juče na plakatima u zapadnoj Ukrajini pretstavljen kao Hitler. Ruske trupe zauzele su aerodrom i kulu vazduhoplovne baze Novofedorivka, dok se predsednika Ukrajine u egzilu Viktora Janukoviča, prvi put obratio javnosti nakon preživljenog srčanog udara.

On je izjavio da ostaje predsednik i da će se vratiti u Kijev. Parlament Krima usvojio je deklaraciju o otcepljenju, koju je do sada priznala samo Rusija.

 

Francuske vlasti odbile su da priznaju proglašenje nezavisnosti Krima

Naveli su da je usvajanje Deklaracije nezavisnosti od strane krimske Vrhovne Rade nelegitimno, i stoga u suprotnosti sa međunarodnim zakonima.

– Ova odluka je nelegitimna, kao i održavanje referenduma 16. marta. To je u suprotnosti sa Ustavom Ukrajine i međunarodnim zakonima – naveo je portparol ministarstva spoljnih poslova Francuske, dodajući da se legitimnim glasanjem smatraju isključivo predsednički izbori u Ukrajini koji su zakazani za 25. maj.

 

Zatvoreni aerodromi tokom referenduma

Nebo iznad Krima biće zatvoreno tokom referenduma 16. marta zbog bezbednosnih razloga, izjavio je Sergej Aksjonov, premijer Krima.

 

„Neprihvatljivo izdvajanje Krima”

Šef nemačke diplomatije Frank Valter Štajnmajer naveo je da: „Mi kao članica Evropske unije, kolektivno izjavljujemo da je izdvajanje Krima iz Ukrajine neprihvatljivo sa stanovišta međunarodnih zakona i takav čin bi zahtevao odgovor”.

On je, na osnovi razgovora sa liderima Estonije, Letonije i Litvanije, naveo da će evropske zemlje raditi na pronalaženju diplomatskog rešenja konflikta u Ukrajini „dokle god je to potrebno”.

– Ipak, ukoliko stanovnici Krima na referendumu ipak odluče da postanu deo Rusije, Evropa će, naravno, morati da reaguje – naveo je Štajnmajer.