Zašto Britanci postaju krvoločni kada odu u Siriju?

Širaz Maher, viši saradnik u Međunarodnom centru za proučavanje radikalizacije i političkog nasilja pri Kraljevskom koledžu u Londonu, u studiji koju je objavio Dejli mejl objasnio je kako britanski mladići odlaze u islamske zemlje i tamo započinju 'sasvim novi život'.

– Verovatno je da većina ne može da shvati kako funkcioniše mozak jednog ubice. Divljaštvo džihadista nije mnogo iznenađujuće – počinje priču za Dejli mejl Širaz Maher.

On navodi da je uobičajeno da ove mlade britanske radikale nazivaju „mozgovima”, ali da on ne koristi taj izraz jer kako kaže „to ih previše lako oslobađa odgovornosti za njihove postupke”.
– Oni vrlo dobro znaju šta rade. Vrlo svesno odlučuju da nekoga ubiju, kako bi uništili svoje neprijatelje, zapadne vrednosti i kako bi osigurali svoj izopačeni trijumf – objašnjava on.

Takođe tvrdi da džamije, poput zloglasnog Abu Hamza u Finsburi Parku, u severnom Londonu, igraju centralnu ulogu u odlučivanju mladića da se okrenu ekstremizmu.
– Danas su džamije i propovednici manje značajni. Internet, mediji i društvene mreže danas su ključni „alati” za regrutovanje džihadista – kaže Maher.

Razvojni put džihadiste

Kada mladi britanski radikal otputuje na Bliski istok, najpre postane aktivan na islamskim društvenim mrežama, zatim postaje član određene grupe i obavezno počinje da koristi društvene mreže kako bi pozivao prijatelje iz Engleske da mu se pridruže.
Ovakav pristup je veoma efikasan jer pruža ohrabrenje drugima, da obuka i jezik nisu problem.

– Ako ja mogu da radim ovo, možete i vi – uobičajena je fraza koju koriste džihadisti.

Slučaj Iftekara Jamana

Iftekar Jaman iz Engleske 2013. godine otputovao je u Tursku, gde je stupio u kontakt sa agentom terorističke organizacije ISIS, koji su mu omogućili da se presili u Siriju, gde su se u to vreme vodile borbe protiv Asadovog režima.

Iako su ga zvali da se vrati u Englesku, on je uspeo da ubedi petoricu svoji prijatelja da mu se pridruže.

– Mi se trudimo da uspostavimo Božji zakon, zakon Alaha – rekao je jednom prilikom.

Međutim, Iftekar je prošle godine ubijen u Siriji, a i jedan od njegovih prijatelja prošlog meseca izgubio je život.

Maher je još objasnio da život džihadista može biti opasan, ali u bolesnim umovima, on je veoma uzbudljiv.

– Većina britasnkih džihadista iskreno želi da umre u verskom maniru, misleći da im članstvo u islamskoj državi garantuje mesto u raju.

Oni nasilje vide kao put ka spasenju i žele da okrutno inspirišu pravi strah i prenesu ga na svoje neprijatrelje. Ubijanje žrtve u potiljak je previše klinički i previše brz čin. Njihova poruka terora mora biti više od običnog ubistva – zaključio je Širaz Maher.